Site icon GEO Polityka

BEB zdemaskował nielegalną giełdę kryptowalut. Sąd zajął ponad 28 milionów

Detektywi z Biura Bezpieczeństwa Gospodarczego (BEB) wraz ze specjalistami ds. cyberbezpieczeństwa z SBU zdemaskowali firmę finansową w obwodzie lwowskim, za pośrednictwem której zamienili wirtualne aktywa na hrywny, a także wypłacili środki w gotówce. Poinformowała o tym służba prasowa BEB.

Przeczytaj kanał telegramowy “Ministerstwo Finansów”: główne wiadomości finansowe

Należy zauważyć, że usługi konwersji cieni były świadczone pod przykrywką licencji firmy finansowej. p>

Stwierdzono, że wnioski o wymianę gotówki w kryptowalutach otrzymywał bot telegramowy. Następnie Klient otrzymał wiadomość SMS z adresem wymiennika i hasłem, które należało podać podczas wymiany.

Również przy udziale właścicieli wspomnianych kantorów dokonano wymiany środków na aktywa wirtualne w trybie „face to face”.

Klientowi usługi przekazano dane ukraińskiej karty , a transfer wirtualnych aktywów odbywał się z elektronicznego portfela wymiennika na elektroniczny portfel klienta i z powrotem.

„Takie operacje odbywały się bez odpowiednich zezwoleń Narodowego Banku Ukrainy i bez odzwierciedlenia w księgach rachunkowych i podatkowych” – czytamy w komunikacie.

Przeszukanie

Służby przeprowadziły 11 przeszukań, podczas których zabezpieczyły niezaksięgowaną gotówkę w hrywienach oraz walutę obcą w równowartości około 13 mln UAH, a także pięć zimnych kluczy do kryptogamerów, telefony komórkowe, laptopy oraz projekty dokumentów potwierdzających nielegalną działalność.

Zatrzymanie majątku

Na mocy postanowienia sądu wirtualne aktywa w wysokości prawie Zajęto równowartość 28,5 mln UAH przechowywaną na jednej ze znanych giełd kryptowalut.

Ponadto osoby zaangażowane przeprowadziły wypłatę wirtualnych aktywów za pośrednictwem objętej sankcjami rosyjskiej platformy.

minfin.com.ua

Exit mobile version