Site icon GEO Polityka

Wahania kursu hrywny na rynku międzybankowym wiążą się z dużymi zastrzykami budżetowymi – ekspert

Duża zmienność na rynku międzybankowym wiąże się ze znacznymi napływami środków budżetowych, co z kolei wpływa na wolumen zakupów walutowych. Mówił o tym Dmitry Ocheretyany, dyrektor departamentu transakcji walutowych, finansowych i operacji na rynku pieniężnym w Sense Bank.

►Zasubskrybuj stronę Ministerstwa Finansów na Facebooku: najważniejsze aktualności finansowe

Miniony tydzień wydawał się bardzo zmienny dla hrywny. Tym samym na początku ubiegłego tygodnia można było zaobserwować umocnienie krajowej waluty na międzybankowym rynku walutowym do 39,20. Nawiasem mówiąc, hrywna nie zaobserwowała takiego wskaźnika od początku kwietnia 2024 roku. Jednak po umocnieniu hrywny cena dolara znacząco wzrosła do 39,80 – 39,85.

„Znaczna zmienność na rynku międzybankowym wiąże się ze znacznym napływem środków budżetowych, co z kolei wpływa na wolumen waluty zakupów na międzybankowym rynku walutowym Ukrainy” – zauważył Ocheretyany.

Stało się to na tle tradycyjnej obecności NBU na rynku międzybankowym, który w czwartym tygodniu sprzedał ponad 533 mln dolarów.

„Generalnie częstym zjawiskiem jest zmienność w granicach 1% na rynku międzybankowym i będzie obecny na rynku stale. Głównym ryzykiem dla waluty krajowej w przyszłości będą duże dochody budżetu z tytułu płynności bankowej” – podkreślił ekspert.

Mimo to Ocheretyany przewiduje umocnienie hrywny w ciągu najbliższego tygodnia.

„Kluczowe przesłanki wzmocnienia waluty krajowej są takie same jak w zeszłym tygodniu, a mianowicie: wymierna potrzeba gromadzenia hrywny w celu płacenia kwartalnych podatków i zwiększania w tym celu sprzedaży walut obcych przez eksporterów. W tym świetle perspektywa ujrzenia hrywny w przedziale 39,00 – 39,20 wydaje się realna” – prognozuje.

Jeśli chodzi o kurs gotówki, to w zeszłym tygodniu nie zareagował on na zmiany i pozostał na niezmienionym poziomie poziom 39,85 – 39,95, w tym tygodniu można spodziewać się podobnego trendu.

minfin.com.ua

Exit mobile version