Site icon GEO Polityka

Jak przedwczesna menopauza może powodować przedwczesną śmierć: nowe badanie

Naukowcy przeanalizowali dane od ponad 28 000 kobiet.

Nowe badanie przeprowadzone w Finlandii wykazało, że kobiety, które przechodzą menopauzę przed 40. rokiem życia, są czterokrotnie bardziej narażone na śmierć w młodym wieku z powodu raka i dwukrotnie większe ryzyko śmierci z powodu chorób serca lub innych przyczyn.

Pisze o tym New York Post.

Naukowcy twierdzą jednak, że stosowanie hormonalnej terapii zastępczej (HTZ) przez ponad sześć miesięcy może zmniejszyć ryzyko zgonu z jakiejkolwiek przyczyny i raka o około połowę. Wyniki swoich badań zaprezentowali na 26. Europejskim Kongresie Endokrynologicznym w Sztokholmie.

„Różne zagrożenia dla zdrowia kobiet z przedwczesną niewydolnością jajników nie są dobrze poznane, a stosowanie HTZ jest często zaniedbywane” – stwierdziła Hilla Haapakoski, doktorantka na Uniwersytecie w Oulu, która kierowała badaniem. „Mamy nadzieję poprawić zdrowie tych kobiet poprzez zwiększenie świadomości zagrożeń wśród pracowników służby zdrowia i samych kobiet.”

Menopauza to okres, w którym kobiece jajniki przestają uwalniać komórki jajowe – jej organizm wytwarza mniej estrogenu i progesteron. Dzieje się tak, gdy kobieta nie miesiączkuje przez 12 miesięcy.

Chociaż większość kobiet w naturalny sposób wchodzi w menopauzę w wieku od 45 do 55 lat, 1% kobiet doświadcza przedwczesnej menopauzy lub przedwczesnej niewydolności jajników i przechodzi menopauzę przed 40. rokiem życia.

Zaburzenia genetyczne, choroby autoimmunologiczne, chemioterapia lub operacja usunięcia jajników mogą prowadzić do PCOS, ale w wielu przypadkach dokładna przyczyna nie jest oczywista.

Naukowcy z Uniwersytetu w Oulu i Szpitala Uniwersyteckiego w Oulu porównali wyniki badań 5817 Finek u których w latach 1988–2017 zdiagnozowano spontaniczne lub chirurgiczne PCOS, przy czym 22 859 kobiet nie miało tej choroby.

Obliczyli ryzyko raka i chorób serca, zauważając, że u kobiet, którym wykonano chirurgiczne PPU, nie towarzyszyło dodatkowe ryzyko zgonu.

Chociaż inne badania powiązały przedwczesną menopauzę z wczesną śmiertelnością, fiński zespół uważa, że ​​ich badanie ma największe wielkość próby i obejmuje najdłuższy okres, czyli 30 lat.

„Według naszej wiedzy jest to największe badanie związku między przedwczesną niewydolnością jajników a ryzykiem śmiertelności” – mówi Haapakoski.

HTZ jest najczęstszą metodą leczenia PCOS – zastępuje estrogen i inne hormony, których jajniki już nie wytwarzają, ale naukowcy twierdzą, że większość kobiet nie przestrzega zaleceń dotyczących przyjmowania tych leków.

Zespół planuje wkrótce to zrobić zbadali, czy kobiety z PCOS są bardziej podatne na raka, choroby serca i inne choroby oraz czy długotrwałe stosowanie HTZ może mieć wpływ na te schorzenia.

Przypomnijmy, że pierwszy na świecie mężczyzna z świńską nerką zmarł. Oprócz choroby nerek pacjentka cierpiała także na cukrzycę typu 2 i nadciśnienie.

tsn.ua

Exit mobile version