Site icon GEO Polityka

Ile osób ewakuowano już z granic obwodu charkowskiego: dane DSNS

W obwodzie charkowskim, w pobliżu obszarów przygranicznych z Rosją, trwa ewakuacja miasta w toku lokalni mieszkańcy byli ostrzelani przez wrogów. Ponad 6700 obywateli zostało już przetransportowanych na bezpieczniejsze terytorium.

RBC-Ukraina informuje o tym za pośrednictwem postu na kanale Telegram Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy (DSNS).

< p>Według danych ryatuvalników, wśród ewakuowanych mieszkańców granicy obwodu charkowskiego, według stanu na wczorajszy wieczór 13 maja, było 535 dzieci i 128 osób o ograniczonej sprawności ruchowej.

„Zagalom z osiedli przygranicznych. W obwodzie charkowskim siły zbrojne ewakuowały już ponad 6700 mieszkańców, w tym 535 dzieci i 128 osób o ograniczonej sprawności ruchowej” – czytamy we wniosku Służby.

Ewakuacje na terenie regionu prowadzone są przez DSNS i Policję Krajową wraz z wolontariuszami i przedstawicielami społeczności lokalnych.

„Ludność jest na bieżąco powiadamiana o konieczności ewakuacji osad dennych” – poinformowali przełożeni.

Należy również zauważyć, że na terenie pośrednich ośrodków ewakuacyjnych psycholodzy DSNS pracują nad zachęcaniem osób, które odczuwają pokusę opuszczenia swoich domów w drodze aktywnych działań bojowych w następstwie rosyjskiej agresji wojskowej.

p> Sytuacja w obwodzie charkowskim i ewakuacja z granicy

Najwyraźniej w piątek 10 maja w obwodzie charkowskim doszło do niebezpiecznej sytuacji, gdy rosyjscy okupanci próbowali rozpocząć ofensywę, przebić się przez obronę ZSU i wkroczyć w głąb regionu. Towarzyszy temu ciężki ostrzał zaludnionych obszarów regionu i oczyszczenie suwerennej granicy.

W ten sposób przeprowadzana jest ewakuacja w regionie. Mieszkańców obszarów przygranicznych wzywa się do opuszczenia bezpiecznych osiedli.

Wcześniej mieszkańcom obwodu charkowskiego powiedziano, gdzie mają się udać w celu bezpłatnej ewakuacji.

Dodatkowo 13 maja wyszło na jaw, że rosyjscy okupanci zestrzelili w pobliżu Wowczańskiej radiowozy, które przybyły w celu ewakuacji, oraz ludność cywilna.

Wieczorem 13 maja Sztab Generalny ZSU ogłosił, że Siły Obronne, docierając do Charkowskiego, bezpośrednio odparły 13 ataków wroga. Dowódca wojskowy został również poinformowany, że wojskowe ZSU prowadzą poszukiwania wojskowego zapomnienia we wsi Wowczańsk. Walki się skończyły, sytuacja jest pod kontrolą.

Przeczytaj warunki i ważne informacje na temat wojny między Rosją a Ukrainą na kanale RBC-Ukraina w Telegramie.

Exit mobile version