Site icon GEO Polityka

Bankierzy oczekują osłabienia hrywny w obliczu liberalizacji waluty

Bankierzy spodziewają się, że kurs hrywny do dolara spadnie latem do 40 UAH. Eksperci twierdzą, że waluta krajowa stanie się tańsza w związku z wprowadzeniem liberalizacji na rynku. Pisze o tym Interfax-Ukraine.

►Zasubskrybuj stronę Ministerstwa Finansów na Facebooku: główne wiadomości finansowe

Oficjalny kurs hrywny może osłabić się do poziomu 40.00-40 latem 0,50 UAH/1$, swoimi oczekiwaniami podzielił się Nikita Mishakov, szef działu operacji międzybankowych Privatbanku.

„Ale nie sądzę, że Narodowy Bank, po znacznym uzupełnieniu rezerw złota i walut obcych, pozwoli na wcześniejszą dewaluację. Chociaż plany Narodowego Banku Polskiego obejmują stopniową dewaluację. O ile pamiętam, obiecali w tym roku dewaluację nawet o 10%” – powiedział. komentuje.

Miszakow uważa, że ​​ogłoszony 3 maja przez NBU pakiet łagodzeń walutowych wywrze pewną presję na kurs waluty krajowej z końca ubiegłego tygodnia lub z obecnego.

p>

„Moja osobista opinia: widzę kurs w okolicach 40,00 UAH/1 USD, być może 40,50 UAH/1 USD. Myślę jednak, że z czasem, gdy rozpocznie się sezon żniw, eksport plonów, myślę, że zostanie on skorygowany do 39,50 UAH/1 dolara” – swoimi oczekiwaniami podzielił się szef działu operacji międzybankowych.

Miszakow zauważył, że jego zdaniem korytarz kursowy będzie kształtował się na obecnym poziomie, w pobliżu granicy 40,00 UAH/1 dolara przy wahaniach w obu kierunkach rzędu 50 kopiejek.

„Wynik liberalizacja będzie oznaczać konieczność zwiększenia interwencji walutowych NBU w celu utrzymania stabilności kursu hrywny, ale nie będzie to pociągać za sobą dodatkowych zagrożeń dla stabilności makrofinansowej” – Inna Provotar, szefowa działu rachunkowości zarządczej i analiz biznesowych OTP Bank , podzieliła się swoją opinią.

„Wahania kursów są możliwe, ale w akceptowalnych granicach. Latem nie spodziewamy się, aby oficjalny kurs przekroczył 40,2 UAH/1 USD. Jednocześnie istnieje duże prawdopodobieństwo, że do końca roku wskaźnik wzrośnie do 40,7 UAH/1 USD. Czyli do poziomu, który Ministerstwo Finansów Ukrainy uwzględniło w budżecie na 2024 rok” – zauważyła.

Dyrektor ds. analiz makroekonomicznych Raiffeisen Bank Siergiej Kolodij zauważył, że pakiet łagodzeń walutowych w krótkim okresie zwiększy deficyt strukturalny na rynku międzybankowym, ale poprawi warunki prowadzenia działalności i rozwiąże problemy z obsługą kredytów zewnętrznych. Bankier uważa, że ​​zapowiedziane działania na rzecz liberalizacji waluty mogą w średnim okresie zwiększyć napływ walut obcych.

Jednak w przeciwieństwie do swoich kolegów spodziewających się dewaluacji waluty krajowej Kolodiy przyznaje, że na rynku walutowym będzie można zaobserwować sezonowe umocnienie hrywny ze względu na szerokie możliwości interwencji banku centralnego, biorąc pod uwagę dość wysoki poziom rezerw międzynarodowych.

„NBU ma wystarczające rezerwy na pokrycie deficytu strukturalnego i użyje ich w tym celu. Dlatego powolna sezonowa przecena hrywny nie będzie dla nas zaskoczeniem, ponieważ jest to wyraźny sygnał z rynku o możliwości utrzymania stabilności waluty” – podkreślił.

Bankier powiedział też, że według według szacunków Raiffeisen Bank w styczniowej prognozie makro regulatora założono liberalizację waluty, co oznaczało dodatkowy „wyciek” waluty o wartości 5,6 miliarda dolarów.

minfin.com.ua

Exit mobile version