Site icon GEO Polityka

Wowczańsk na mapie działań bojowych. Czego się spodziewać na miejscu

Wieczorem w obwodzie charkowskim wojska rosyjskie przekroczyły granicę I tam doszło do trzy tuziny ataków. Czas walczyć o miejsce Wowczańsk, gdyż jest ono pod ciągłym ostrzałem.

Więcej szczegółów o tym, co można zobaczyć w Wowczańsku i okolicach – przeczytaj w materiałach RBC-Ukraina poniżej.

W godzinie przygotowywania materiału zapoznano się z: informacją Sztabu Generalnego Sił Obronnych Ukrainy, oświadczeniem rzecznego dowódcy Sztabu Generalnego Dmitrija Lichowii, komentarzem szefa MBA Wowczańskiej Tamaza Gambaraszwilego dot. Radio Liberty, dyrektor Centralnego Centrum Operacyjnego RNBO Andrij Kowalenko, Deepstate i ISW em>

Zmist

Bitwy o Wowczańsk: czego się spodziewać, sytuacja w rejonie

Według oficjalnych informacji Sztabu Generalnego walka o miejsce Wowczańska będzie kontynuowana. Wróg, otrzymawszy znaczne siły do ​​przeprowadzenia ataku na teren magazynu z udziałem do 5 batalionów, nie cierpi z powodu wydatków na energię. Tylko wojska rosyjskie, które poszły w tym kierunku, wydały na łupy ponad 100 okupantów. W tej chwili, jak stwierdził Sztab Generalny, agresor osiąga sukces taktyczny. Ukraina planowała posunąć się tak daleko, że zredukowała wroga, który wcisnął się w naszą obronę.

„Miejsce jest pod kontrolą, o które toczą się bitwy. To miejsce jest teraz pod kontrolą ZSU” – powiedział szef Vovchanska MVA Tamaz Gambarashvili i dodał, że za 300-400 mieszkańców straci swoje miejsce.

Znamienne jest to, że według słów władz lokalnych miejsce to znajduje się zaledwie 4 km od kordonu od Federacji Rosyjskiej. Dlatego na mapie trasa ta może wahać się od 6 do 10 km w linii prostej.

Zdjęcie: w bezpośrednim sąsiedztwie granicy Wowczańskiej z Rosją (głęboki stan)

„Nasi oficerowie wojskowi prowadzą działania obronne, zadając wrogowi ogień, powodując szeroką stagnację systemów bezzałogowych, prowadząc rozpoznanie i przeprowadzając uderzenia punktowe w celu ustalenia maksymalnych kosztów. Pozyskujemy rezerwy w celu ustabilizowania sytuacji, ii. Podczas przydzielonego wojsku jednego jednym z głównych priorytetów jest ratowanie życia naszych wojowników” – podaje Sztab Generalny.

Równolegle wojska Putina będą kontynuować walki na tym terenie. I tak wczoraj, 12 maja, w wyniku serii masowych ostrzałów różnego rodzaju, zniszczone zostały budynki prywatne. 7 osób zostało rannych. Ewakuacja będzie kontynuowana.

W ich opinii ISW Institute of War uważa, że ​​rosyjski atak na Wowczańsk jest dziedzictwem polityki Sunset, co oznacza, że ​​siły ukraińskie nie mogą pokonać sił sojuszniczych systemu za ataki na uzasadnione cele militarne Federacji Rosyjskiej. Dzięki temu procesowi Rosjanie byli w stanie sformułować ofensywne zgrupowania ukraińskich kordonów.

Foto: ISW szanuje fakt, że rosyjski atak na Wowczańsk jest efektem polityki Zachodu (wojny zrozumienia)

Analitycy zakładają, że wojsko Federacji Rosyjskiej próbuje oczyścić Wowczańsk, fragmenty zbliżają się do samego miejsca przez Bugruwatkę, Staricę i Izbytską przy wjeździe drogą C-210817 i przez Wowczański Chutori jednocześnie drogą O- 210825. ISW dodaje, że zakopanie którejkolwiek z tych osad przez okupantów zmniejszyłoby wartość tras otrzymanych od Wowczańskiego. Siły Putina coraz częściej ostrzeliwują także mosty na sąsiednich zbiornikach wodnych, aby odizolować ukraińską obronę tego miejsca od innych obszarów.

Rosjanie nadal atakują

Z pierwszym atakiem na wprost Charkowa. Do tygodnia majowego 12, wróg przeprowadził 31 ataków. Działania bojowe prowadzone są na liniach prostych Pilna – Łuk’yantsi, Pilna – Gliboke, Pilna – Oliynikov, Murom – Bugruvatka.

Ponadto wróg prowadzi działania szturmowe na liniach prostych Strilecha – Gliboke, Oliynikov – Gliboke, Oliynikov – Luk 'yantsi, Murom – Staritsa, Pletenivka – Cicho.

Dotarliśmy do 22 misji szturmowych na tych bezpośrednich trasach, z czego 14 jest nadal w akcji. Sztab Generalny nazywa sytuację operacyjną w Charkowskim bezpośrednio złożoną i dynamicznie zmieniającą się.

W tej chwili analitycy DeepState piszą, że Federacji Rosyjskiej nie udało się jeszcze zająć wsi Morochowiec, Olijnikowa i Zelene.

< p>< img src="https://geopolityka.org/wp-content/uploads/2024/05/0dc8c5187934ec71ab84673ea81c0787.jpg" />

Zdjęcie: Najwyraźniej Rosjanie zajęli Morochowiec, Oliynikową i Zelene (głęboka mapa stanu)

Linie obronne w obwodzie charkowskim: na czym polega problem

Kerivnik Do Centrum Zapobiegania Dezinformacji przy RNBO Andrij Kovalenko zidentyfikował podróbki, które rozprzestrzeniają się w przestrzeni informacyjnej stu linii obrony na trasie Charkowa . Zaznaczano, że wzdłuż samej linii kordonu fortyfikacyjnego nie będzie to możliwe, nawet gdyby zostali wywiezieni do pracy pod ciężkim ostrzałem wroga.

„Niemożliwe jest utworzenie linii obronnych na granicy, ponieważ technologia i inżynierowie po prostu byliby na straconej pozycji, gdyby mogli dotrzeć do Rosjan” – powiedział Kovalenko.

Natomista, jego słowami, w obwodzie charkowskim będzie. Inna obrona śmierdzi, jest niezawodna.

„Są walki o Wowczańsk, ale na granicy. I trzeba rozgraniczyć wroga na granicy i bezpośrednio pod Charkowem” – dodał z szacunkiem Kowalenko, że celem jest unieruchomienie ZSU na czyjejś bezpośredniej linii, wydaj komendę, że natychmiast przerzucę część sił.

KRIM TO, w Vovchanzky MISKII VIISKOVID DEMISHIKHYAYA, ShO „Fortifykatsyinі sprudes w kordonie, Ale przez post -ryni, nie były łatwe”. Jak powiedział szef MBA Tamaz Gambarashvili, sytuacja jest skomplikowana, ponieważ miejsce jest bardzo blisko kordonu.

O żywność dla tych, którzy pracowali wcześniej, aż do samego pojawienia się sił rosyjskich, MBA zdaje się mówić, że „może nie będzie, było tak cudownie”.

„Wszystko zostało rozwiązane. Ale może nie tak źle. Po okupacji w II wieku Wowczańsk jest pod ciągłym ostrzałem. Zarówno moździerze, jak i artyleria. Powtarzam więc jeszcze raz: od Wowczańska do kordonu 4 Bardzo ważne było, aby przeprowadzić procedury fortyfikacyjne, powtórzę: wszystkim urzędnikom państwowym i personelowi wojskowemu, którzy stacjonowali na tych obiektach i zgłosili maksymalny wysiłek w celu wywołania sporów fortyfikacyjnych” – dodaje Gambarashvili.

To zgadywanie z 10 trawa Wojska rosyjskie ruszyły wieczorem do ataku w rejonie Charkowa. W rezultacie kilka zaludnionych obszarów najwyraźniej zostało uwikłanych w wojnę, która wciąż znajduje się nisko w „szarej” strefie. Po powołaniu do Sztabu Generalnego ZSU celem jest sukces taktyczny. Sytuacja jest złożona i dynamiczna.

Ponadto stało się jasne, że w czasie ofensywy rosyjskiej doszło do zmiany dowódcy OTuwu „Charków”.

Szczegółowe informacje na temat sytuacji można znaleźć bezpośrednio w materiałach RBC-Ukraina „Inscenizacja i atak? Co planuje Federacja Rosyjska i rozpoczęła walkę w obwodzie charkowskim.”

< p>Terminow i ważne informacje o Przeczytaj wojnę między Rosją a Ukrainą na kanaleRBC-Ukraina w Telegramie.

Exit mobile version