Site icon GEO Polityka

Najważniejsze na poniedziałek: spadła cena długu publicznego, handel „bezwizowy” dla Ukrainy, prognoza kursu walutowego

UE w końcu zatwierdziła kontynuację bezcłowego handlu z Ukrainą

Rada Europejska zatwierdziła umowę o bezcłowym handlu z Ukrainą ze wzmocnionymi środkami ochronnymi dla europejskich rolników. Porozumienie przewiduje zawieszenie ceł i kontyngentów na eksport do UE do czerwca 2025 r.

Od 2022 r. cena długu publicznego spadła 1,4-krotnie – Ministerstwo Finansów

Od 2022 r. do końca marca 2024 r. średnioważony koszt rządu i długu gwarantowanego przez rząd Ukrainy spadł niemal 1,4-krotnie – z 7,79% do 5,57%. Jednocześnie średni ważony termin zapadalności długu publicznego wzrósł 1,6-krotnie – z 6,27 roku do 10,04 roku.

Bankowcy oczekują osłabienia hrywny w kontekście liberalizacji waluty

Bankierzy spodziewają się, że kurs hrywny do dolara spadnie latem do 40 UAH; eksperci twierdzą, że waluta krajowa tanieje w związku z wprowadzeniem liberalizacji rynku.

Ukraina chce przejąć od Rosji całość zamrożonych aktywów, a nie tylko dochody z nich – Ministerstwo Sprawiedliwości

Roczny pakiet 3 miliardów euro, pobierany z dochodów z zamrożonych rosyjskich aktywów, nie będzie miał prawie żadnego wpływu kontekście potrzeb wojskowych Ukrainy. Poinformował o tym Minister Sprawiedliwości Denis Maluska.

Kurs dolara 13-17 maja: w jaką grę gra NBU na rynku międzybankowym i dlaczego

< p>

Sytuacja na rynku walutowym zmienia się z cyklicznością ustaloną przez Narodowy Bank. Pod koniec kwietnia dolar stracił na wartości, a pierwsze dziesięć dni maja zakończyło się wzrostem jego kursu. Niektórzy tłumaczą ten trend efektem fali kursowej, którą regulator lubi przemieszczać się w różnych kierunkach, a inni stworzeniem dodatkowej motywacji dla eksporterów.

minfin.com.ua

Exit mobile version