Site icon GEO Polityka

Jakie są minimalne emerytury na Ukrainie: od czego zależy wielkość wpłat, ile Ukraińcy otrzymują

Wysokość minimalnych emerytur Ukraińców w zależności od wieku i doświadczenia ubezpieczeniowego< /strong>

Od czego zależy wysokość minimalnej emerytury

Niektórzy ukraińscy emeryci otrzymują minimalne świadczenia emerytalne. Minimalna emerytura na Ukrainie jest powiązana z poziomem utrzymania. Od 1 stycznia 2024 r. koszty utrzymania na Ukrainie wynoszą odpowiednio 2361 hrywien, minimalna płaca (renta socjalna) dla emerytów wzrosła z 2093 do 2361 hrywien. Przeliczenie emerytur minimalnych zależy od wieku emerytów i ich ubezpieczenia.

Jaka jest wysokość emerytury minimalnej

Wiosenna indeksacja 2024 r. miała na celu konkretnie podwyższenie najniższych emerytur. W rezultacie podwyższono minimalną emeryturę do 2725 hrywien.Wysokość minimalnych emerytur Ukraińców zmieniała się także w zależności od wieku i doświadczenia ubezpieczeniowego.

Od Od 1 marca 2024 r. minimalne kwoty wypłat na rzecz emerytów i rencistów, którym przyznano emeryturę zgodnie z ustawą Ukrainy „O obowiązkowym państwowym ubezpieczeniu emerytalnym” wynoszą:

Od czego zależy wysokość emerytury na Ukrainie

Wysokość emerytury na Ukrainie zależy od wielu czynników – w szczególności od wysokości oficjalnego wynagrodzenia które składki na Fundusz Emerytalny Ukrainy zostały obliczone, na podstawie przeciętnego wynagrodzenia w kraju w momencie przejścia na emeryturę, współczynnik wynagrodzenia osobistego emeryta, pokazujący, o ile oficjalne wynagrodzenie emeryta było wyższe, równe lub mniejsze od średniego wynagrodzenia w kraju współczynnik okresu ubezpieczenia.

Jak obliczana jest wysokość emerytury

Do obliczenia emerytury uwzględnia się zarobki za ostatnie trzy lata wg fundusz emerytalny. Wynagrodzenie to należy pomnożyć przez stosunek własnego wynagrodzenia do średniego, pomnożyć przez staż pracy w latach i przez 1%.

Przeciętne wynagrodzenie za ostatnie trzy lata wynosi 13 547 UAH. Przeciętna emerytura na koniec kwietnia wyniosła 5743,27 UAH. A pracujący emeryci otrzymywali emeryturę średnio w wysokości 6094,28 hrywien.

tsn.ua

Exit mobile version