Site icon GEO Polityka

„Bóbr”, „Luty” i „Walkiria”: jak ukraińskie drony zniszczą wroga na froncie i w kraju

Wojna Ukrainy z rosyjskimi jeńcami jest często nazywana technologią wojenną, w wyniku bitwy Nasze działania realizujemy z myślą o technologii wojskowej, która stale się rozwija. Jedną z technologii, która w krótkim czasie zajęła niezwykle ważne miejsce na froncie, są drony. Pomagają przeprowadzić rekonesans, wyeliminować wroga na obrzeżach i dotrzeć do najgłębszego wroga. Same ukraińskie drony są regularnie wykorzystywane przez służby wywiadowcze do ataków na rosyjskie cele wojskowe.

Ukraina jest dziś jednym z najpopularniejszych producentów dronów. Którzy ukraińscy piloci są uważani za najlepszych bojowo, według RBC-Ukraine.

W trakcie przygotowywania materiału zebrano informacje z tajnego samolotu, a także ekskluzywny komentarz Pseudonim Ministra Transformacji Cyfrowej i Informatyki Oleksandra Bornyakova.

Bóbr: zagrożenie dla rosyjskich rafinerii ropy naftowej

UJ-26 „Beaver” to dron kamikaze dalekiego zasięgu (krążąca amunicja – przyp. red.) wyprodukowany przez ukraińską firmę „UkrJet”. Jest to odpowiednik irańskiego „Shahed-131”. Dron napędzany jest aerodynamicznym systemem pochylania – co pozwala mu lepiej manewrować na wietrze oraz zwiększa szanse na uniknięcie lecącego w powietrzu pocisku i zmianę celu bez marnowania siły napędowej. Dron jest maszyną wewnętrznego ognia.

Zasięg drona wynosi około 800 km, zasięg to 4 miliony hrywien.

Pierwsze zdjęcie drona opublikował bloger Igor Lachenkov na początku 2023 roku. Dron ewoluował i na embrionalnym etapie kiełkowania miało być czymś innym – mówi Taras Chmut, dyrektor Fundacji Turn Back Alive.

Bóbr (fot. strona Gabinetu Ministrów Ukrainy)

„Przeszliśmy od jednego pokolenia do dziadka „Bobra”, a następnie ewoluowaliśmy do „Bobra”. Następnie stworzyliśmy własną szkołę, ale to nawet niegrzeczne. To jest miesiąc, a jest ich 10 na miesiąc produkcja seryjna, którą można połknąć” – powiedział Taras Chmut.Dziś „Bóbr” aktywnie przygotowuje się do uderzenia w plecy wroga. Przykładowo, według słów samych rosyjskich urzędników, „Bóbr” uderzył w Moskwę i obwód moskiewski, uszkadzając rafinerię ropy naftowej w pobliżu Terytorium Krasnodarskiego, w Tuapse. Według przedstawicieli fundacji „Turn Around Alive” BSP uderzył także w fabrykę produkującą elektronikę do rakiet X-31, X-35 i X-59. Dodatkowo po zabraniu Bobra z magazynu zachowali części rakietowe dla Iskandera.

„Lutiy”: dron dla głębokiego wroga

„Luty” zasłynął po niskich atakach na rosyjską ziemię, przede wszystkim na rafinerię ropy naftowej. Po pierwsze, prace nad tym dronem ogłoszono na początku 2022 roku na targach Ukroboronprom. Poinformowali nas o planie stworzenia drona o masie ponad 200 kg, który byłby w stanie wystrzelić pocisk o masie 75 kg na odległość tysiąca km. Najpierw w godzinie publicznej demonstracji „Ukroboronprom” pokazał fragment kadłuba drona z napisem „Odpłacę” (wyrażenie oznaczające, że zamierzamy się zemścić – przyp. red.). Listopad zapowiedział pierwsze testy tego drona. „Ostra”.

Luty (zdjęcie: Facebook)

„Luty” to także odpowiednik irańskiego „szaheda” – stwierdził 16 czerwca 2023 r. Minister Przemysłu Strategicznego Oleksandr Kamiszin. Kadłub drona Viconian wygląda jak dolnopłat z podwójnym wysięgnikiem. W części rufowej znajduje się silnik spalinowy. Dron ma podwozie kołowe i jest oczywiście niewielkich rozmiarów – pozwala to nie przyczepiać się do lotnisk i późniejszych startów.

Rozpiętość skrzydeł „Fierce” wynosi 6,7 m, dozhina – 4,4 m, a waga 250-300 kg.

Od początku 2024 roku „Łuty” skutecznie atakuje niskie cele w Rosji. Obejmuje to dziewięć rafinerii ropy naftowej, Zakłady Metalurgiczne w Nowolipiecku i Zakłady Produkcji Rzek Wibuchow w Niżnym Nowogrodzie. 20 Bereznya „Luty” zaatakował bazę lotniczą Engels.

„Walkiria”: oczami rozpoznania powietrznego

„Walkiria” to ukraiński dron przeznaczony do monitorowania, rozpoznania, nadzoru wideo i kierowania ogniem artyleryjskim produkcji LLC „Systemy lotnicze Ukrainy”.

Przede wszystkim w 2015 roku został przeniesiony do ZSU i Gwardii Narodowej jako ochotnik do pomocy. Produkt został przetestowany i w roku 2017 pojawia się coraz większa liczba dopuszczeń do eksploatacji. Koszt jednego kompleksu to 800 tysięcy hrywien. Przed wejściem – dwa drony, dzień i noc, brązowa woda, naziemna stacja kontroli, anteny, wyposażenie dodatkowe. Promień – do 34 km, godzina lotu – około 120 godzin, prędkość przelotowa – 60 km rocznie.

Ukraińskie wojsko z dronem „Walkiria” w pobliżu obwodu donieckiego (fot. Getty Images)

Ten dron, jak twierdzi wojsko, sprawdził się już na froncie jako prosty i niezawodny aparat rozpoznawczy Iłotnij.

“Do największych zalet kompleksu bezzałogowego należy jego słaba widoczność dla radarów, zasięg i płynność gardła, co jednocześnie od -przygotowanie do lotu może wynosić więcej niż 5 jednostek” – dodał Siły Obronne i.

„Walkiria” może służyć jako osłona za przednią krawędzią frontu lub prowadzić rozpoznanie do 40 km.

Co powiedzieć o dronach w Ministerstwie

Ministerstwo Technologii Cyfrowych stało się jednym z głównych promotorów produkcji dronów na Ukrainie. W ciągu dwóch lat wojny ukraińscy naukowcy laboratoryjni odnieśli znaczące sukcesy i dosłownie rozpoczęli produkcję UAV od podstaw. Dzisiejsze firmy produkcyjne na Ukrainie mogą wyprodukować do 150 tysięcy sztuk. Konieczność dalszego wzrostu, mówi Oleksandr Bornyakov, Minister Transformacji Cyfrowej i Rozwoju Informatyki.

“Produkcja UAV na Ukrainie rośnie i zwiększa się, dzięki czemu drony wydajnie i szybko. Złożenie drona kamikadze, który będzie kosztował lub uszkodzi ten czołg, zajmie wiele miesięcy i wiele milionów dolarów, a cena żywności idzie w dziesiątki tysięcy hrywien” – powiedział Bornyakov w komentarzach RBC-Ukraina.

Innymi słowy, technologie obronne na Ukrainie rozwijają się.

“Zwycięstwo na obecnym polu bitwy nie jest możliwe bez innowacji, dlatego na Ukrainie będzie więcej dronów i innych technologii obronnych” – dodał Bornyakov.

Według RBC-Ukraina wieczorem 11 grudnia drony GUR zaatakowały rafinerię ropy naftowej niedaleko Wołgogradu. Zakład ten należy do koncernu Łukoil.

12 maja GUR zaatakował trzy obiekty wojskowe na terytorium Rosji.

Przeczytaj regulamin i ważne informacje dot. wojna między Rosją a Ukrainą na kanale RBC-Ukraina w Telegramie

Exit mobile version