Site icon GEO Polityka

Bank Centralny Filipin zezwolił na testowanie monety stabilnej PHPC powiązanej z peso

Bank Centralny Filipin (BSP) zatwierdził uruchomienie projektu pilotażowego dla PHPC, stablecoin powiązany z peso filipińskim w stosunku 1:1. W testach bierze udział lokalna giełda kryptowalut Coins.ph.

Test odbędzie się zgodnie z  zasady specjalnej „piaskownicy regulacyjnej” BSP. Coins.ph będzie utrzymywać rezerwy gotówkowe w peso odpowiadające liczbie monet stabilnych PHPC znajdujących się w obiegu w piaskownicy. Testy wykażą możliwości stablecoina PHPC i zakres jego potencjalnego wpływu na lokalny system finansowy.

PHPC przetestuje płatności krajowe i międzynarodowe, handel wirtualnymi aktywami i zapewni płynność aplikacjom DeFi. W trakcie projektu pilotażowego powinno stać się jasne, czy moneta typu stablecoin może stać się środkiem zabezpieczającym zmienność rynku. Testowanie potrwa od trzech do 12 miesięcy od daty uruchomienia projektu pilotażowego, w zależności od stopnia złożoności. Oficjalna data rozpoczęcia testów nie została jeszcze ogłoszona.

Dyrektor generalny Coins.ph, Wei Zhou, nazwał PHPC pierwszą filipińską monetą typu stablecoin zaprojektowaną dla klientów detalicznych. Zhou oczekuje, że PHPC umożliwi obywatelom Filipin dokonywanie szybkich, tanich i przejrzystych transakcji na aktywach cyfrowych. Początkowo użytkownikami stablecoina będą Filipińczycy i firmy zagraniczne obsługujące rynek lokalny. Będą mogli przeprowadzać transakcje z PHPC w czasie rzeczywistym, niezależnie od godzin otwarcia banków czy tradycyjnych systemów płatności – zapewnił Zhou.

Na początku 2023 r. BSP ogłosiło chęć zbadania walut cyfrowych w celu zwiększenia efektywności transakcji między instytucjami finansowymi. Organ regulacyjny ogłosił później, że wykorzysta blockchain Hyperledger Fabric do przetestowania Agili, własnej hurtowej waluty cyfrowej.

Источник: bits.media

Exit mobile version