Site icon GEO Polityka

5 mało znanych korzyści wynikających ze spożywania zdrowych tłuszczów

Jakie tłuszcze są odpowiednie dla zdrowia, Dzherelo: freepik.com

Zdrowe tłuszcze, takie jak jednonienasycone i wielonienasycone, odgrywają kluczową rolę w wielu aspektach naszego zdrowia. Należą do nich tłuste ryby (takie jak łosoś), oliwa z oliwek, orzechy i awokado. Z drugiej strony niezdrowe tłuszcze – głównie tłuszcze trans i nadmiar tłuszczów nasyconych – to tłuszcze, które wiążą się z negatywnymi skutkami zdrowotnymi, w tym podwyższonym poziomem cholesterolu. Te niezdrowe tłuszcze powszechnie występują w smażonych potrawach, ultraprzetworzonych przekąskach i wypiekach. Ale do czego dokładnie służą odpowiednie tłuszcze?

TreśćZalety właściwych tłuszczów: wzmocnisz swoje serce

Włączenie zdrowych tłuszczów do diety ma kluczowe znaczenie dla utrzymania zdrowia serca. Tłuszcze te, do których należą jednonienasycone i wielonienasycone kwasy tłuszczowe, odgrywają istotną rolę w obniżaniu poziomu złego cholesterolu. Pomagają obniżyć poziom cholesterolu lipoprotein o małej gęstości (LDL), znanego również jako „zły” cholesterol, którego podwyższony może prowadzić do miażdżycy.

Ponadto kwasy tłuszczowe omega-3 występujące w rybach, takich jak łosoś, makrela i sardynki, a także w nasionach lnu i orzechach włoskich, są szczególnie znane ze swoich korzystnych właściwości sercowo-naczyniowych. Wiadomo, że Omega-3 zmniejszają stany zapalne, które mogą uszkadzać naczynia krwionośne i zwiększać ryzyko chorób serca. Mogą także obniżać poziom trójglicerydów, stabilizować bicie serca i obniżać ciśnienie krwi.

Twoja funkcja mózgu poprawi się

Zdrowe tłuszcze, zwłaszcza omega-3 znajdujące się w rybach, orzechach i nasionach, odgrywają kluczową rolę w zdrowiu mózgu i funkcjach poznawczych. Są ważnymi składnikami struktury mózgu i przyczyniają się do elastyczności i integralności błon komórkowych. Ta elastyczność pozwala na lepszą komunikację między neuronami, poprawę pamięci, uczenia się i ogólnej funkcjonalności mózgu.

Omega-3 są również znane ze swoich właściwości przeciwzapalnych, które mogą pomóc chronić mózg przed starzeniem się i chorobami neurodegeneracyjnymi ( takie jak choroba Alzheimera).

Zalety stosowania właściwych tłuszczów: schudniesz

Zdrowe tłuszcze (na przykład w awokado lub oliwa z oliwek) zapewnią uczucie sytości i pomogą szybciej schudnąć, Źródło: freepik.com

Zdrowe tłuszcze odgrywają kluczową rolę w kontroli masy ciała, przede wszystkim poprzez promowanie uczucia sytości, co może pomóc w zmniejszeniu całkowitego spożycia kalorii. Pokarmy bogate w te tłuszcze mają większy efekt sytości, co pomaga zachować uczucie sytości przez dłuższy czas. Przypominamy, że uczucie sytości może zapobiec przejadaniu się i niepotrzebnemu podjadaniu.

Zapewnisz optymalne wchłanianie składników odżywczych

Zdrowe tłuszcze odgrywają kluczową rolę we wchłanianiu witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, w tym witamin A, D, E i K. Witaminy te są niezbędne dla różnych funkcji organizmu. Od utrzymania wzroku i zdrowej skóry po wsparcie układu odpornościowego i krzepnięcia krwi.

Obecność tłuszczów w diecie zwiększa rozpuszczalność tych witamin w jelitach, ułatwiając ich wchłanianie do organizmu. Dzieje się tak dlatego, że tłuszcze tworzą środowisko rozpuszczalnika dla tych witamin, umożliwiając ich rozpuszczenie i łatwe wchłanianie przez komórki jelitowe w celu transportu po całym organizmie.

Korzyści z właściwych tłuszczów : poprawi się stan Twoich oczu< /h2>

Zdrowe tłuszcze, zwłaszcza kwasy tłuszczowe Omega-3, mają kluczowe znaczenie dla utrzymania optymalnego zdrowia oczu i wzroku. Tłuszcze występują w dużych ilościach w rybach, takich jak łosoś, makrela i sardynki, a także w orzechach i nasionach. Są ważnymi składnikami błon komórkowych, w tym tych w oczach. Te pokarmy odgrywają znaczącą rolę w utrzymaniu zdrowia siatkówki, pomagają utrzymać integralność układu nerwowego i zwalczają stany zapalne.

Awokado uważane jest za zdrowe tłuszcze i pożywienie. Ale co jeszcze warto dodać do swojej diety? Przejrzyj tę listę.

Źródło informacji

Exit mobile version