Site icon GEO Polityka

Czy do prania pościeli należy używać gorącej czy zimnej wody?

Jak prawidłowo prać ubrania w czystym samochodzie, Dzherelo: freepik. com< /span> < i class="rbi rbi-twitter">

Jedną trzecią życia spędzamy w łóżku i mamy nadzieję, że te godziny spędzamy na czystej pościeli. Poszewki na poduszki, prześcieradła i koce zawierają wszystkie komórki skóry, kurz i płyny ustrojowe, które gromadzą się podczas snu. Dbanie o te przedmioty ma kluczowe znaczenie dla zdrowia Ciebie i Twojego domu. Jak prawidłowo prać pościel w pralce?

Spis treściJak prawidłowo prać pościel w pralce Użyj gorącej wody, aby dokładnie wyczyścić pościel Jak często prać pościel?

Jak odkryła WomanEL, gorąca woda może zabić roztocza, ale może również uszkodzić włókna tekstylne. Zimna woda jest lepsza dla środowiska, ale może nie zapewniać dokładnej dezynfekcji. Okazuje się, że do prania pościeli potrzebne są oba cykle: zimna woda do zwykłego prania i gorąca woda do dokładnego czyszczenia.

Jak prawidłowo prać pościel w pralce

Do standardowych prześcieradeł i koców najlepiej używać zimnej wody. Dopóki woda w rurach nie jest lodowato zimna, pranie w temperaturze pokojowej może działać tak samo dobrze, jak cykle prania ciepłej wody w przypadku prania pościeli, a dodatkowo zyskujesz mniejsze zużycie prania.

Niskie temperatury mają łagodniejszy wpływ na tkaniny i pozwalają tkaninie dłużej zachować swoją jasność, ponieważ zmniejsza się ryzyko blaknięcia kolorów lub kurczenia się włókien. Zimna woda może również zmniejszyć zagniecenia. Dzięki temu możesz pominąć prasowanie i przy mniejszym wysiłku naśladować wygląd pięciogwiazdkowego hotelu w swojej sypialni.

Ponadto przełączenie pralki na program zimnej wody to także przyjazna dla środowiska zmiana, którą możesz wprowadzić w swoim sposobie prania. Jak zauważa Sciencedirect, około 70–90% energii elektrycznej zużywanej podczas prania jest wykorzystywane do podgrzewania wody. Dlatego wybór programu zimnego może zaoszczędzić energię i obniżyć koszty mediów. Jednak od czasu do czasu potrzebna jest dezynfekcyjna moc gorącej wody.

Użyj gorącej wody, aby dokładnie wyczyścić pościel

Aby pościel służyła dłużej, pierz ją w zimnej temperaturze wodę regularnie i od czasu do czasu ciepłą wodę, Źródło: freepik.com

Gdy nadejdzie czas dokładnego wyczyszczenia pościeli, można bezpiecznie podnieść temperaturę. Zanim jednak uruchomisz cykl ciepłej wody, sprawdź metki na swoim praniu. Niektóre delikatne tkaniny, takie jak jedwab, nie są w stanie wytrzymać wysokich temperatur i najlepiej prać je wyłącznie w zimnej wodzie. W przypadku braku metek pielęgnacyjnych najlepiej zastosować umiarkowanie ciepłą (poniżej 30 stopni) lub zimną wodę, szczególnie w przypadku tkanin delikatnych.

Jeśli Twoja pościel jest w stanie wytrzymać wysokie temperatury, gorąca woda doskonale nadaje się do okresowego prania pościeli, ponieważ może zabić roztocza, bakterie i wirusy pozostające w tkaninie. Usuwanie naturalnych olejków, brudu i niektórych plam jest również łatwiejsze w wyższych temperaturach.

Jednak gorąca woda może być szkodliwa w przypadku plam takich jak krew, mocz, herbata, mleko, czerwone wino i kawa, ale zasadniczo „drukowanie” „je na tkaninę. Najlepiej je najpierw zastosować punktowo, a następnie włożyć tkaninę do gorącej pralki.

Chociaż kuszące jest odkażanie całego prania gorącą wodą, powinieneś zachować cykle wysokiej temperatury na głębokie czyszczenie, używając ich mniej więcej co piąte pranie. Cykle gorącej wody zwykle osiągają temperaturę 54,4 stopnia lub wyższą, a takie temperatury mogą z czasem powodować kurczenie się, blaknięcie i rozpadanie pościeli.

Jak często należy prać pościel?

< p>To, jak często musisz prać pościel, zależy od Twojego stylu życia. W idealnym przypadku pościel powinna być prana raz na tydzień lub dwa tygodnie, a kołdry i kołdry można prać co miesiąc.

Jeśli jednak masz zwierzęta, dużo się pocisz lub jesz w łóżku, lepszym rozwiązaniem może być pierz częściej.< /p>

Przy okazji, czy wiesz, że po czyszczeniu chemicznym nie można przechowywać ubrań w plastikowym pojemniku? Oto dlaczego.

Źródło informacji

Exit mobile version