Site icon GEO Polityka

Co stanie się z uchylaniem się od mobilizacji po karze grzywny w wysokości 25 tysięcy hrywien: odpowiedź prawnika

Twitter LinkedIn

Co się stanie z uchylaniem się od mobilizacji po karze grzywny w wysokości 25 tysięcy hrywien. Nowa ustawa mobilizacyjna, która wchodzi w życie 18 maja, wprowadza szereg środków wykonawczych, zgodnie z którymi obywatele powinni zgłaszać się do Terytorialnych Centrów Rekrutacji w celu aktualizacji swoich  danych.

Takie informacje podał portal Today, podaje URA-Inform.  

Prawnik Oleg Gorbaczow podzielił się informacją o tym, w jaki sposób państwo będzie zachęcać obywateli do uporządkowania akt wojskowych w ciągu 60 dni od wejścia w życie nowej ustawy o mobilizacji.

Jednym z głównych punktów jest znaczny wzrost wysokości kar finansowych za uchylanie się od mobilizacji. Jeśli wcześniej nałożono za to karę w wysokości od 510 do 850 hrywien, teraz kwota ta wzrośnie do 17 tys. 25,5 tys. hrywien.

Jednocześnie Oleg Gorbaczow radzi, aby nie zwlekać z zapłatą kary, jeżeli została ona nałożona, gdyż w przeciwnym razie uchylający się od kary może mieć poważniejsze problemy. Gorbaczow zauważył, że obywatel zachowuje prawo do odwołania się od grzywny nawet po jej zapłaceniu.

„Jeśli więc masz zamiar to zrobić, nadal lepiej najpierw zapłacić wymaganą kwotę grzywny, aby uniknąć blokady kont, a dopiero potem zwrócić się do sądu” – radził prawnik..

Ponadto znacznie surowsze kary grożą także pracodawcom, którzy w czasie wojny ukrywają informacje o swoich pracownikach. W szczególności grozi im teraz kara grzywny w wysokości od 34 tys. do 59 tys. hrywien.

Chociaż w praktyce prawniczej Olega Gorbaczowa nie zdarzały się jeszcze przypadki, gdy Terytorialne Centra Przejęcia nałożyły sankcje na firmy, to on ostrzega, że ​​wraz z wprowadzeniem nowej ustawy o mobilizacji sytuacja może się zmienić.

Gorbaczow podkreśla także, że obecnie w różnych audycjach ukraińscy urzędnicy, deputowani i przedstawiciele organów ścigania jednogłośnie powtarzają, że nowe kary za pobór uchylających się zaczynają obowiązywać następnego dnia po przyjęciu ustawy w parlamencie. Zauważył jednak, że jest to sprzeczne z obowiązującym ustawodawstwem Ukrainy.

Przypominamy, że już wcześniej informowaliśmy, że w dni pamięci Ukraińcy powinni czekać na spotkanie z policją: są oni świadomi kontroli cmentarzy .

Źródło informacji

Exit mobile version