Site icon GEO Polityka

Toksyczne relacje: 6 sposobów na przetrwanie po zerwaniu

Jak uspokoić duszę po rozstaniu, Dzherelo: freepik.com< /span>

Czytaliśmy o nich, oglądaliśmy w telewizji, a niektórzy z nas w nich byli. Toksyczne relacje uzależniają, destrukcyjne i niezwykle bolesne. Najgorsze jest to, że kiedy już w nich znajdziemy się, może się wydawać, że nie możemy się od nich uwolnić. Ale nawet jeśli to zrobiłeś, jak żyć dalej? Jak uspokoić duszę po rozstaniu?

TreśćJak uspokoić duszę po rozstaniu: Uświadom sobie, że zasługujesz na zdrową miłość Przyznaj, że związek był toksycznyJak uspokoić duszę po rozstaniu: Pamiętaj, kim jesteśPodejmij praktyczne działania aby pomóc Ci uporać się z sytuacją Jak uspokoić duszę po rozstaniu: nie spodziewaj się przeprosin ani zakończenia Wypełnij pustkę i otocz się optymizmem

Niestety, wiele osób pozostających w toksycznych związkach cierpi na niską samoocenę i przeżywa ją trudniej niż osoby, które rozstają się z innych powodów (niekompatybilność itp.). WomanEL chce Ci pomóc w tej trudnej podróży i podzieli się wskazówkami, jak się wyleczyć.

Jak uspokoić duszę po rozstaniu: uświadom sobie, że zasługujesz na zdrową miłość

Częścią wyzwania związanego z opuszczeniem toksycznego związku jest wiara, że ​​możemy zmienić niemożliwe i zamienić dysfunkcyjną „miłość” w zdrowy związek. Jeśli nie wierzymy, że zasługujemy na troskliwego i troskliwego partnera, często przyciągamy partnerów, którzy również w to nie wierzą.

„Czy czujesz, że nie zasługujesz na zdrową miłość ze względu na swoją wagę, wiek, karierę lub z jakichkolwiek innych powodów, pyta psycholog, ekspertka ds. relacji i autorka Marianne Vicelich. „Zacznij kochać siebie – swoje wady i w ogóle. Otaczaj się przyjaciółmi i rodziną, którzy są w zdrowych i pełnych miłości związkach. To przypomni Ci, że istnieje dobra miłość. Będziesz w stanie podnieść poprzeczkę w wyborze kolejnego partnera.”

Bycie samemu jest o wiele lepsze niż narażanie swojej godności i szacunku do samego siebie. Bycie singlem to świetny czas na samodoskonalenie, rozwój kariery lub spędzanie czasu z ludźmi, którzy Cię cenią.

Przyznaj, że związek był toksyczny

Kuszące jest spojrzenie wstecz na przeszłe związki, toksyczne czy nie, przez różowe okulary i przegapienie złożonych powodów, dla których te relacje powinny się zakończyć. Jednak według psychologa Bijala Ched-Varmy z utratą związku możemy naprawdę poradzić sobie jedynie w pełni akceptując i rozumiejąc wszystko, co było w nim nie tak.

Rezygnacja z jakiegokolwiek związku, niezależnie od tego, czy jest toksyczny, powoduje reakcja żałoby podobna do straty. Osoba musi przejść przez etapy akceptacji, że związek jest toksyczny i że odejście jest najlepszą opcją. Człowiek ma i musi pozwolić sobie na przeżycie takich emocji, jak uraza, złość i smutek.

Jak uspokoić duszę po rozstaniu: pamiętaj, kim jesteś

Byłeś osobą i miałeś życie, zanim znalazłeś się w toksycznym związku. Często jednak może być trudno przypomnieć sobie, kim byłeś, zanim toksyczność zaczęła podkopywać Twoje poczucie własnej wartości. Według terapeutki Samanthy Carbone uzdrowienie polega na pamiętaniu o swoich wartościach i uświadomieniu sobie, że naprawdę zasługujesz na zdrowy związek.

Często osoby w dysfunkcyjnych związkach zaczynają się zatracać, zapominać o sobie, a ich szczęście często przestaje być priorytet. Musisz oczyścić się z przekonań i wartości, które wspólnie stworzyliście i przypomnieć sobie o znaczeniu siebie. Współczucie dla siebie jest kluczem do przetrwania reakcji tego typu rozpadu związku.

Podejmij praktyczne kroki, które pomogą Ci poradzić sobie z tą sytuacją

Warto prowadzić dziennik i pisać spisz wszystkie rzeczy, z którymi zdecydowałeś się rozstać, aby w przyszłości nie wracać do relacji z byłym, Źródło: freepik.com

Jeśli chodzi o silne emocje, decyzja, którą podejmiesz jednego dnia, następnego może stać się nieistotna. Możesz odejść od partnera i dać mu drugą szansę kilka godzin później. Dlatego terapeuta Ivan Franekov zaleca podjęcie praktycznych kroków, aby zapobiec wzięciu nad Tobą kontroli nad emocjami.

Zapisuj, jak się czujesz każdego dnia, aby mieć solidny dowód na to, jak się czujesz ze swoim partnerem. Często mylimy uczucia z faktami. Mamy tendencję do usprawiedliwiania się dla bliskich („był tego dnia bardzo zmęczony, może dlatego wypił za dużo i się awanturował”)

„Czy ta osoba cię ceni? Czy on lub ona na Ciebie zasługuje? Czy traktuje Cię tak, jak na to zasługujesz? Podjęcie ostatecznej decyzji o wyjeździe nie jest łatwe. Ale musisz postawić siebie na pierwszym miejscu i być ze sobą szczery.

Jak ukoić swoją duszę po rozstaniu: nie spodziewaj się przeprosin ani zamknięcia

Jedną z najbardziej bolesnych rzeczy związanych z opuszczaniem toksycznego związku jest brak zamknięcia. Czy osoba, która sprawiła Ci tyle bólu, naprawdę przeprosi i przyzna się do swoich błędów? Vicelich tak nie uważa.

Nie możemy kontrolować nikogo poza sobą, bez względu na to, jak bardzo byśmy tego chcieli. Mamy kontrolę tylko nad sobą i nad własnym pragnieniem rozwoju i zmian. Nieważne, jak bardzo chcemy, żeby ktoś się zmienił, wiedz, że musi dostosować swoje zachowanie i tylko on może zdecydować o wprowadzeniu jakichkolwiek zmian w swoim życiu.

Musimy wiedzieć, że nie zasługujemy na to źle traktowani i że najlepszą rzeczą, jaką możemy dla siebie zrobić, jest pójść dalej i naprawdę wiedzieć w głębi serca, że ​​zasługujemy na coś lepszego.

Wypełnij pustkę i otaczaj się pozytywnością

To brzmi jak banał, ale otaczanie się pozytywnością może mieć wszechobecny wpływ na Twoje światopoglądy. Idąc dalej, ważne jest, aby wypełnić swoje życie zajęciami wzbogacającymi duszę i alternatywnymi źródłami szczęścia. Skoncentruj się na rzeczach, które cię uszczęśliwiają – rodzinie, przyjaciołach, pracy i hobby.

Miłość do siebie i dbanie o siebie są priorytetami w tym okresie zdrowienia. Otaczaj się ludźmi, którzy wniosą do Twojego życia jasność i pozytywność. Ludzie, którzy wspierają, troszczą się i zachęcają do tego, co jest dla Ciebie najlepsze. Przebywaj z ludźmi, którym możesz zaufać.

Jeśli masz 40 lat lub więcej, prawdopodobnie boisz się iść na randkę. Ale to jest na to najlepszy moment! Oto, jak mieć więcej zabawy podczas poszukiwania partnera.

Źródło informacji

Exit mobile version