Site icon GEO Polityka

Oto, co stanie się z Twoim snem, gdy przestaniesz jeść cukier

Jakie są zalety kobiecego plonu, Dzherelo: freepik.com< /span >

Cukier to jedna z niewielu żywności, która zdaniem społeczności medycznej może być szkodliwa dla człowieka, szczególnie jeśli jest spożywana w nadmiarze. Spożywanie zbyt dużej ilości cukru może mieć szkodliwe skutki. Od przyrostu masy ciała i związanych z nim problemów zdrowotnych, chorób serca, cukrzycy typu 2 i ryzyka raka, po starzenie się skóry, trądzik, depresję i brak energii. Jakie korzyści przyniesie rezygnacja ze cukru? Czy można uniknąć tych problemów zdrowotnych?

TreśćJakie są korzyści z wyeliminowania cukru podczas snu? Jak dieta bogata w cukier może zakłócać sen Nadmierne spożycie cukru może powodować choroby wpływające również na sen

Zdecydowanie tak. Będziesz w stanie lepiej kontrolować swoją wagę, wzrośnie poziom energii i poczujesz się lepiej ze swoim zdrowiem psychicznym. Twoja skóra Ci podziękuje, a Ty zmniejszysz ryzyko zachorowania na wiele chorób. Oto, czego jeszcze WomanEL dowiedziała się na temat korzyści płynących z rezygnacji ze cukru.

Jakie korzyści przyniesie rezygnacja z cukru na sen

Czy wiesz, że unikanie nadmiaru cukru może mieć wpływ na jakość Twojego snu? Zapewnisz sobie dobry sen, jeśli będziesz kontrolować spożycie cukru. Według badania z 2016 roku opublikowanego w Journal of Clinical Sleep Medicine, diety bogate w cukier mogą zmniejszać ilość snu wolnofalowego. Sen wolnofalowy, znany również jako sen głęboki, ma charakter regenerujący. Wpływa na wzrost, pamięć i funkcje odpornościowe.

Według badania z 2022 r. opublikowanego w American Journal of Lifestyle Medicine kobiety, które spożywały dużo słodkich przekąsek, zgłaszały ogólną gorszą jakość snu. Ale dlaczego tak się dzieje?

Jak dieta bogata w cukier może zakłócać sen

Spożycie cukru powoduje, że masz ochotę na słodycze, co powoduje błędne koło, Źródło: freepik.com

Po pierwsze, dieta bogata w cukier może prowadzić do błędnego koła, które prowadzi do złej jakości snu. Skoki i spadki poziomu cukru we krwi spowodowane nadmiernym spożyciem cukru wytrącają organizm z równowagi i powodują ospałość i głód. Według psychologa klinicznego specjalizującego się w zaburzeniach snu, dr. Michaela Breusa, tu zaczyna się efekt domina. Możesz także czuć się głodny w nocy i mieć ochotę na więcej słodkich przekąsek, aby ograniczyć ten głód. Może to powodować dalsze skoki poziomu cukru we krwi i zakłócać sen.

Twoje ciało interpretuje cukier jako energię i przygotowuje Cię do aktywności, podczas gdy tak naprawdę powinieneś przygotowywać się do relaksu. Według psychologa klinicznego słaby sen spowodowany nadmierną stymulacją może dodatkowo wzmocnić niekontrolowane sygnały głodu i prowadzić do zwiększonego apetytu na słodycze.

Ponadto wzrasta poziom cukru we krwi, a wynikające z tego zakłócenia mogą prowadzić również do pragnienia i konieczności korzystania z toalety w nocy. Może również prowadzić do zaburzeń snu. Cukier pochłania również dużo magnezu (magnez pomaga regulować poziom cukru we krwi), który jest niezbędny do snu. Magnez reguluje kwas gamma-aminomasłowy (GABA), neuroprzekaźnik odpowiedzialny za uspokojenie układu nerwowego. Promuje także rozluźnienie mięśni i produkcję melatoniny, jednocześnie zmniejszając poziom hormonu stresu, kortyzolu. Wszystkie te funkcje pomagają Ci zasnąć.

Nadmierne spożycie cukru może powodować choroby wpływające również na sen

Jak wspomnieliśmy wcześniej, spożywanie zbyt dużej ilości cukru może prowadzić do przyrostu masy ciała i szeregu problemów zdrowotnych, takich jak choroby serca, cukrzyca typu 2, wysokie ciśnienie krwi, stany zapalne i stłuszczenie wątroby. Niektóre z tych chorób negatywnie wpływają na sen.

Przyrost masy ciała jest czynnikiem ryzyka chorób związanych ze snem, takich jak bezdech senny. Kiedy oddech stale się zatrzymuje i wraca do normy, podczas snu brakuje Ci tchu i cierpisz na bezsenność z powodu tych zaburzeń snu, możesz odczuwać senność w ciągu dnia, drażliwość i zmęczenie.

Zdrowie serca może również wpływać na Twoje zdrowie spać. . Na przykład duszność jest objawem zastoinowej niewydolności serca, stanu, który może być spowodowany niewłaściwą dietą, cukrzycą i przyrostem masy ciała. Utrudni to zasypianie i spokojny sen. U osób chorych na cukrzycę typu 2 ryzyko wystąpienia zaburzeń snu jest wyższe. Bezsenność jest również powszechną rzeczywistością u osób z nadciśnieniem.

Jak widać, rezygnacja z cukru jest rzeczywiście korzystna. Może więc warto spróbować? Przynajmniej możesz zacząć go ograniczać…

Aby zachować dobre zdrowie, jedz następujące superfoods. Są nie tylko pożywne, ale i pyszne!

Źródło informacji

Exit mobile version