Site icon GEO Polityka

Nie upadamy i nie rośniemy: dokąd pójdzie rynek kryptowalut?

Opinia Początek maja na rynku kryptowalut jest spokojny. Zmiany wartości dużych kryptowalut są minimalne. Nie ma powodów do mocnego spadku, a niektóre pozytywne informacje nie są w stanie poruszyć byków. Czego się spodziewać w przyszłości?

Bitcoin

Cena Bitcoina prawie się nie zmieniła w okresie od 3 do 10 maja 2024 roku. Nadal wynosi około 63 000 dolarów. Co ciekawe, w szczycie tych siedmiu dni, w poniedziałek 6 maja, cena wzrosła do 65 500 dolarów, ale trend zwyżkowy nie rozwinął się dalej. Przynajmniej na razie.

Źródło: tradingview. com

Choć sytuację można raczej nazwać patową, sporo czynników wskazuje na to, że w przyszłość warto patrzeć z optymizmem. Jednym z nich jest rosnące zaangażowanie głównych graczy rynku finansowego w branżę kryptowalut. Jest to szczególnie ułatwione dzięki spotowym ETF-om na BTC. W tym tygodniu okazało się, że duży amerykański fundusz ubezpieczeniowy z ponad 170-letnią historią, MassMutual, ogłosił, że jest właścicielem Bitcoina za pośrednictwem funduszu giełdowego Grayscale (GBTC). Również od  z formularza wypełnionego dla amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) wyszło na jaw: duża szwajcarska korporacja finansowa Edmond de Rothschild (Suisse) posiada akcje funduszu wymiany BlackRock Bitcoin (IBIT) o wartości 4,2 mln dolarów i 82–121 dolarów w GBTC .

Ciekawej obserwacji dokonali przedstawiciele platformy analitycznej CryptoQuant. Zauważyli znaczny napływ bitcoinów na stanowiska OTC (platformy handlu pozagiełdowego, które nie ujawniają informacji opinii publicznej). Według danych przedstawionych przez Julio Moreno, szefa rozwoju w CryptoQuant, na takich stronach znajduje się obecnie około 205 000 BTC. Takiego napływu nie widziano od upadku FTX w listopadzie 2022 r. Należy zauważyć, że tylko w ciągu ostatniego miesiąca stanowiska OTC zostały uzupełnione o 43 000 BTC. Ostatni raz miało to miejsce w maju 2022 r., kiedy upadł Terra/LUNA. Zazwyczaj takie liczby wskazują na rychły rozwój Bitcoina.

Sieć neuronowa ChatGPT przewidziała: Cena Bitcoina zdecydowanie wzrośnie, jeśli kandydat Partii Republikańskiej Donald Trump wygra wybory w USA pod koniec 2024 roku. AI ogłosiła, że ​​potencjalna druga kadencja Trumpa będzie charakteryzowała się łagodniejszą polityką wobec kryptowalut. Jeśli chodzi o cenę BTC, ChatGPT prognozuje, że w związku z wiecem powyborczym zostanie osiągnięty poziom 80 000–90 000 dolarów.

Z punktu widzenia analizy technicznej jest zbyt wcześnie, aby mówić o zmianie trendu spadkowego. Bitcoin nadal notowany jest poniżej swojej 50-dniowej średniej kroczącej (zaznaczonej na niebiesko), co wskazuje na dominację niedźwiedzia w krótkim okresie. Świadczy o tym również fakt, że RSI znajduje się poniżej 50. Poziomy wsparcia i oporu: odpowiednio 56 500$ i 65 500$.

Źródło: tradingview. com

Wskaźnik strachu i chciwości wzrósł w ciągu tygodnia o 18 punktów. Obecna wartość wynosi 66. To ponownie sugeruje, że wśród inwestorów Bitcoinów chciwość przeważa nad strachem.

Ethereum

Druga co do wielkości kryptowaluta pod względem kapitalizacji wykazała w ciągu ostatniego tygodnia niewielki spadek o 2,36%. W tym samym czasie, podobnie jak Bitcoin, Ethereum pokazało swoje siedmiodniowe maksimum w poniedziałek 6 maja, kiedy przekroczyło 3200 dolarów. Sukces okazał się jednak lokalny, po którym nastąpił spadek.

Źródło: tradingview. com

Główną wiadomością dla Ethereum w tym tygodniu była dyskusja na temat nadchodzących aktualizacji. Jeden z twórców platformy, Yoav Weiss, mówił o standardzie ERC-4337, wzywając do wdrożenia kontroli aktywów kryptograficznych w portfelach za pośrednictwem inteligentnych kontraktów, a nie kont kontrolowanych zewnętrznie. Dzięki ERC-4337 zostanie wprowadzona tzw. „UserOperation”, która będzie działać na zasadzie pseudotransakcji. Innowacja ma na celu rozwiązanie istniejących problemów Ethereum z modelami kont. Warto zauważyć: ERC-4337 został wdrożony w marcu 2023 roku. Oczywiście mówimy tylko o jego dalszym rozwoju.

Sam Vitalik Buterin mówił o kolejnej nowej propozycji – EIP-7702. Powinien rozwiązać problemy techniczne związane z procesem podpisu, które ograniczają funkcjonalność. Według Buterina ta aktualizacja powinna uczynić Ethereum bardziej odpornym na zagrożenia, jakie mogą stwarzać komputery kwantowe. Ponadto wprowadzi wiele nowych funkcjonalności, np. łączenie podpisów.   

Z punktu widzenia analizy technicznej jest zbyt wcześnie, aby powiedzieć, że upadek eteru się skończył. ETH od 13 kwietnia pozostaje na stałym poziomie. Cena skacze w tę i z powrotem pomiędzy poziomem wsparcia na poziomie 2815,2 dolarów a poziomem oporu na poziomie 3 355 dolarów. Jeśli przejdziemy do wskaźników, krótkoterminowa przewaga nadal będzie dotyczyć sprzedawców, a nie kupujących. Cena ETH znajduje się poniżej 50-dniowej średniej kroczącej (na niebiesko), a RSI nie przekracza 50 punktów.

Źródło: tradingview. com

Polkadot

Kryptowaluta Polkadot spadła o 2,55% w tygodniu od 3 do 10 maja. Wszystkie siedem sesji handlowych upłynęło pod znakiem niewielkiej zmiany ceny tokena DOT. W żadnym dniu cena nie zmieniła się o więcej niż 2,5%.

Źródło: tradingview.com

W ekosystemie Polkadot wszystko idzie dobrze, choć nie ma to odzwierciedlenia w cenie. Portal DotLake opublikował dane, według których liczba aktywnych adresów w sieci osiągnęła rekordowy poziom 650 tys. Warto zauważyć: większość z nich znajduje się na parachainie Moonbeam – 397515. Sam Polkadot ma prawie trzykrotnie mniej aktywnych adresów – 136 612. Jednak liczba niezerowych adresów spadła z 6,96 mln w marcu do 6,8 mln w kwietniu. Podobną dynamikę zaobserwowano w transakcjach sieciowych. Ich liczba spadła do 11,07 mln w kwietniu (11,5 mln w marcu).

Zespół Polkadot ogłosił uruchomienie aktualizacji v.1.0.0:

„Właśnie wydaliśmy wersję 1.0.0 i nie możemy się doczekać, żeby zobaczyć, co z niej zbudujesz. Rozwój był wysiłkiem zespołowym, który obejmował przegląd SecReLabs i cotygodniowe spotkania koordynacyjne z  paritech oraz ogromne zaangażowanie całej społeczności.”

Warto zaznaczyć: przez runtime rozumiemy charakterystyczny szablon, wykonany w minimalistycznym stylu i zawierający tylko najczęściej używane klocki (palety) w systemie Polkadot.

Z punktu widzenia analizy technicznej sytuacja wygląda niedźwiedzio zarówno w krótkim, jak i długim terminie. Dzieje się tak dlatego, że cena Polkadot jest poniżej zarówno 50-dniowej średniej kroczącej (na niebiesko), jak i 200-dniowej średniej kroczącej (na pomarańczowo). Poziomy wsparcia i oporu: odpowiednio 5,75 USD i 7,57 USD.

Źródło: tradingview. com

Wniosek

Krótko mówiąc, kryptowaluty wolą nie rosnąć. Z punktu widzenia analizy fundamentalnej i analizy on-chain sytuacja na rynku kryptowalut przebiega dobrze: następuje napływ dużego kapitału za pośrednictwem funduszy ETF i dobre wskaźniki w sieciach. A z punktu widzenia analizy technicznej zarówno wśród inwestorów Bitcoin, jak i wśród posiadaczy altcoinów dominuje niedźwiedź.

Niniejszy materiał i informacje w nim zawarte nie stanowią indywidualnej ani innej porady inwestycyjnej. Opinie redaktorów mogą nie pokrywać się z opiniami autora, portali analitycznych i ekspertów.

Источник: bits.media

Exit mobile version