Site icon GEO Polityka

Kordon jest oddalony o 10 km. Jakiego zagrożenia Wowczański spodziewa się dziś w obwodzie charkowskim?

Rosyjskie wojska nasiliły nocny ostrzał w Charkowie Lasti. Tuż przed nami Wowczańsk, niecałe 10 km od granicy z Federacją Rosyjską, gdzie trwa ewakuacja. Wojsko potwierdza, że ​​okupanci próbują przebić się przez obronę ZSU, jednak ataki wroga można odeprzeć.

O tych, którzy widzą dziś niebezpieczną sytuację w obwodzie charkowskim – przeczytajcie w materiałach RBC-Ukraina.

< p>W godzinie przygotowywania materiału zapoznano się z: oświadczeniami szefa Charkowa OVA Olega Sinegubowa, Ministerstwa Obrony Ukrainy, kerivnika Centrum Zapobiegania Dezinformacji RNBO Andrija Kowalenko, głębokiej mapy stanu , komentarz dla „Radia Hromada” szefa MBA Wowczańskiej Tamaza Gambaraszwilego, ekskluzywny komentarz eksperta wojskowego, rzecznika Kolysznego ze Sztabu Generalnego ZSU Władysława Seleznyowa

Lądowanie

Wowczańsk przy pożarze, ewakuacja: czego się spodziewać

Według słów szefa obwodu charkowskiego Olega Sinegubowa ciężki ostrzał trwał całą noc. Wróg strzelał z RSZV i artylerii, zrzucając także bomby ceramiczne. Z wyprzedzeniem wróg rozpoczyna ataki na miasto Wowczańsk. Ponadto za jego słowami kryły się nieudane próby przebicia się kordonu przez DRG.

„Siły pancerne Ukrainy zaczęły utrzymywać pozycje: nie zużyto dużo wody. Zgrupowanie wroga nie stanowi zagrożenia dla Charkowa, którego siły muszą bezpośrednio prowokować. Wszystkie władze pracują i jesteśmy w drodze.” Istyakh i poświęcił swoje śluby „językom” – napisał Sinegubov.

Wezwaliśmy także ludność cywilną osiedli przygranicznych do umieszczania w schronach, a nawet dla wroga nie ma różnicy między uderzeniem w infrastrukturę wojskową a nieuzbrojoną ludnością cywilną.

W tym czasie władze lokalne ogłosiły ewakuację z Wowczańskiej i pobliskich osiedli w wyniku masowego ostrzału. Jak powiedział dyrektor MBA w Wowczańsku, Tamaz Gambarashvili, w rozmowie z radiem Hromadskoe większość ludzi jeździ własnymi pojazdami. W tym samym czasie ośrodek humanitarny zorganizował wizę dla tych, którzy nie mają samochodu.

„Wydaje mi się, że takiego ostrzału nigdy wcześniej nie było. Dlatego dla Wowczańskiej nie jest bezpiecznie. Trzeciego dnia noc, KAB-y, artyleria, ogień RSZV” – każdy Gambarashvili dodaje, że nie ma informacji o zabitych i rannych, jest też informacja o masowych zniszczeniach.

Jakie jest zagrożenie pochówku Wowczańskiej

Ekspert wojskowy, starszy marynarz Sztabu Generalnego Władysław Seleznyow docenia, że ​​wróg próbuje teraz wypełnić nasze „słabości” w obronie w obwodzie charkowskim. W tym właśnie celu przeprowadza się takie wypady i rozpoznanie siłą.

“Borysówka, Pilna, Krasne, Goptywka, Strilecha, Gatiszcze. Tam wróg zamierza nacierać naprzód, atakując naszych obrońców. Myślę, że że jest to tak rozpoznanie w mocy, że wróg aktywnie wykorzystuje system walki elektronicznej Vikorist w celu unicestwienia naszych zdolności rozpoznania radiotechnicznego i łączności, a także aktywnie wykorzystuje UAV Vikorist, aby dobrze rozwiązać sytuację spójrzmy prawdzie w oczy” – powiedział Seleznyov.

Jego zdaniem niedopuszczalne jest także to, że dowódcą 6. armii wroga, która organizuje ataki na tym froncie, jest Siergiej Storożenko.

„To wspaniały dowódca 36. brygady obrony wybrzeża Ukrainy Marynarka Wojenna, obywatel Ukrainy Pochodzi z obwodu charkowskiego, a sam Kreml ma stanąć po stronie armii, która zamierza przejąć kontrolę nad północną częścią obwodu charkowskiego, a może w przyszłości miasto Charków, to jest zła ironia losu” – mówi Seleznyov.< /p>

Zdaniem eksperta dobre fortyfikacje Wowczańska, czyli kontrola nad tym skupiskiem ludności, zależą od tego, jakie zasoby są gotowi zaatakować okupanci i ile zwłok ich żołnierzy jest gotowych do zdeponowania na froncie.

„Mamy silne linie obronne i pozycje w pobliżu Wowczańskiej. Wróg wkroczył w ramach ataków piechoty, naprawił błędy, rozpoznał straty i wkroczył… Trudno nawet przewidzieć infekcję. Właściwie teraz prawdopodobnie przegramy początek tego procesu, jeśli wróg aktywuje swoją aktywność w obwodzie charkowskim w nocy” – wyjaśnia Seleznyov.

Jak niebezpieczna jest sytuacja w obwodzie charkowskim

Z całym szacunkiem, strefa „sera” pojawiła się już na interaktywna mapa internetowa działań bojowych i obwodu charkowskiego. Średnio pożycza 35,04 i 5,93 mkw. km dziennie. Analitycy Deepstatemap podają, że Federacja Rosyjska prowadzi operacje szturmowe w Pletenówce i wzdłuż linii Strilecha-Borysiwka.

Zdjęcie: wieczorem w obwodzie charkowskim pojawiła się strefa „sera” (deepstatemap.live)

Zdjęcie: Wojska rosyjskie przeprowadzają szturm na Pletenivkę i wzdłuż linii Strilecha-Borysiwka (deepstatemap.live)

Również na poniższym zdjęciu widać jeden z rezultatów rosyjskiej ofensywy. Wcześniej na ziemi poza osadami Morokhovets-Oliynikov spalono trzy jednostki sprzętu. Rosjanie upadli po stronie Piln.

Zdjęcie: ZSU w nocy obwód charkowski straciły już trzy jednostki wyposażenia okupantów, zanim próbowali się przebić (deepstatemap.live)

Ministerstwo Obrony Narodowej wydało już oficjalną informację, potwierdzającą wzmocnienie natarcia ogniowego na linii frontu obrony Ukrainy przy wsparciu artylerii. Wygląda na to, że Rosjanie próbowali przebić się przez obronę ZSU, ale bezskutecznie.

„Około 5. szeregu nieprzyjaciel próbował przebić się przez naszą linię obrony pod osłoną pojazdów opancerzonych. atak został odparty natychmiast, z różną intensywnością. Siły obronne na tym froncie zostały wzmocnione oddziałami rezerwy.Ekspert Seleznyow nazywa „wirusową meta” żołnierzy Putina. Moim zdaniem Federacja Rosyjska chce nakłonić Ukrainę do ściągnięcia tu części swoich sił.

„Myślę, że w ramach celowego zastraszenia ukraińskiego Sztabu Generalnego wyślemy część naszych strategicznych rezerwy w miejsce innych, niezwykle ważnych dla nas tutaj obszarów ”- przyznaje Vіn.

Co dalej?

Według eksperta, mając pewność, że ukraińska armia do reszty zabrała większość amunicji artyleryjskiej, a zatem ma większą pojemność, wówczas bojownicy aktywnie szkolą się obecnie w gonach wrogich sił szturmowych. Ponadto w tym samym czasie aktywnie pracują nasi operatorzy dronów-kamikaze.

„Teraz mówimy o tych, którzy prawie wszyscy próbowali przekroczyć kordon, atak i okopanie okazały się męczeńskie. Oni rozpoznał pustkę i wkroczył. Po co zawracać głowę wrogowi. Mamy nadzieję, że nadal będzie żartował w naszych granicach i na naszych pozycjach” – mówi spivrozmovnik.

Niestety dla wroga to zła wiadomość. Ekspert twierdzi, że od kilku miesięcy w obwodzie charkowskim prowadzona jest wystarczająco szczelna ukraińska miara fortyfikacji inżynieryjnych.

„Pierwsza linia znajduje się tutaj, na autostradzie, 10 km od Derżkordonu. Są to przybliżone liczby z otwartych odrzutowców, a wróg, próbując wniknąć w głąb naszego terytorium, stoczy się ze wsparcia nie ma szans. A jak duża jest armia ukraińska, jeśli usuniemy bardziej zaawansowaną technologię wojskową, nasza obrona będzie silniejsza. Oznacza to, że Federacja Rosyjska poniesie niewiarygodne wydatki, ale nie uzyska żadnych korzyści terytorialnych” – szanuje Drake .

Vin oznacza, że ​​chociaż pierwsze nocne ataki w rejonie Charkowa zostały przynajmniej odparte, agresor będzie nadal zwiększał swoją siłę, aby sprawić nam kłopoty. Kluczowym elementem, który ma znaczenie, jeśli wszystko pójdzie dobrze, jest dostępność naszych zasobów.

Jakie jest zagrożenie atakiem na Charków

Ekspert dodaje, że nie ma zagrożenia atakiem wojsk rosyjskich na Charków.

„Przede wszystkim siła i możliwości wroga, który działa dziś w obwodzie Biełgorodu, wynoszą 31 tys. To nie wystarczy, aby przeprowadzić zastępczy i skuteczny atak na Charków metodą okupacyjną razy, ale można na tym froncie zgromadzić 10 razy więcej zjednoczonych żołnierzy, aby osiągnąć sukces. Ale to miejsce jest niepewne z powodu ciągłych ataków rakietowych i dronów” – szanuje Seleznyov.

Jednocześnie ekspert twierdzi, że są gotowi przygotować się do ofensywnych ataków Rosjan na granicy w obwodzie charkowskim.

“Polecam także działać dalej. Oczywiste jest, że jeśli wróg zaatakuje z obwodu Biełgorodu (obwód Szebekiński), konieczne jest wystrzelenie sił UAV, aby zabezpieczyć miejsce specjalnych magazynów i pojazdów pancernych pojazdów i dotrzemy tam na etapie formowania kolumn, znajdziemy wroga na naszej ziemi” – mówi Seleznyov.

Wydaje się prawdopodobne, że były dyrektor Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji UW. RNBO Ukrainy porucznik Andrij Kowalenko poinformował, że u wroga i na granicy przewidywanych Rosjan znajdują się środki na wypadek sytuacji zagranicznych. Ale jego zdaniem ważne jest, aby nie zatracić się w tym historycznym pragnieniu Charkowa, którego coś takiego nie ma. RNBO spodziewa się, że w przestrzeni informacyjnej pojawi się wiele wątków na ten temat.

Przeczytaj raport o sytuacji na froncie w nowym raporcie wzrostu RBC-Ukraina „Sira Zone”. Gdzie Rosja postępuje, aby ZSU mogło złagodzić cios.”

Przeczytaj warunki i ważne informacje na temat wojny Rosji z Ukrainą na kanale RBC-Ukraina w Telegramie.

Exit mobile version