Site icon GEO Polityka

Chiny i Węgry podpisały prawie 20 umów: co oznacza ich „partnerstwo strategiczne”?

Twitter LinkedIn

Chiński przywódca Xi Jinping odwiedził Budapeszt w czwartek, 9 maja.

Informację tę przekazał Apnews, podaje URA-Inform.  

Xi Jinping i premier Węgier Viktor Orban odbyli rozmowy w Budapeszcie w ramach wizyty chińskiego przywódcy w ramach jego pięciodniowej podróży po Europie.

Podczas tej wizyty Węgry i Chiny podpisał szereg porozumień dotyczących pogłębienia współpracy gospodarczej i kulturalnej, w szczególności umowę o „partnerstwie strategicznym”.

Podczas odprawy po negocjacjach Orbán pochwalił „ciągłą przyjaźń” między obydwoma krajami i obiecał, że Węgry będzie nadal gościć chińskie inwestycje.

Xi Jinping powiedział, że on i Orban zgodzili się, że chińska inicjatywa „Pasa i Szlaku” jest „dobrze zgodna z węgierską strategią otwarcia na wschód”, a Pekin poparł chęć Budapesztu do współpracy większą rolę w zacieśnianiu stosunków chińsko-europejskich.

Urzędnicy węgierscy i chińscy zawarli umowę o „partnerstwie strategicznym” oraz podpisali 18 innych umów i protokołów ustaleń.

Nie ogłoszono żadnych ogłoszeń inwestycyjnych dokonano, ale minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjártó powiedział, że Pekin może sfinansować dwa projekty tras kolejowych związanych z komunikacją z Budapesztem.

Przypominamy, że już wcześniej informowano, kiedy mogą rozpocząć się faktyczne negocjacje w sprawie przystąpienia Ukrainy do UE: Zełenskiego oświadczenie.

Źródło informacji
Exit mobile version