Site icon GEO Polityka

W ramach programu „єВідніння” odmówiono przyjęcia ponad 400 ukraińskim rodzinom. Jaki jest powód

Ponad 400 rodzin ukraińskich, których majątek został zniszczony w wyniku masowej agresji rosyjskiej, zostało odrzuconych w ramach programu „єVіdnovlennya”. O tym oświadczyła szefowa Komisji ds. Organizacji Władzy Państwowej, Samorządu Lokalnego, Rozwoju Regionalnego i Urbanistyki Elena Szulak, pisze w PE.

►Przeczytaj Ministerstwo Finansów na Instagramie: najważniejsze wiadomości o inwestycjach i finansach

„443 wnioskodawcom odmówiono odszkodowania za zniszczone mieszkania. Jednak ogólna liczba odmów stopniowo maleje” – zauważyła Shulyak.

Według niej w okresie od 7 kwietnia do 8 maja 1651 rodzin wystąpiło o odszkodowania za zniszczone mieszkania. A tylko 26% z nich odmówiono. Jednocześnie na przykład odsetek odmów na dzień 3 marca wyniósł 34%.

Dlaczego Ukraińcom odmawia się

Jednym z głównych powodów odmów jest brak rejestracji mieszkań w Państwowym Rejestrze Praw. Shulyak przypomniał, że Rejestr ruszył dopiero w 2013 roku, dlatego nie uwzględniono w nim wielu nieruchomości.

Przeczytaj: Jedna czwarta właścicieli certyfikatów mieszkaniowych „єVіdnovlennya” wykorzystał je na zakup nowego mieszkania

„Rozumiemy, że niektóre osoby w dalszym ciągu zgłaszają dane, próbując przywrócić dokumenty tytułowe, ponieważ dla wielu albo uległy one spaleniu, albo zostały całkowicie utracone. Dlatego ważne jest, aby PIU posiadała odpowiednią kartotekę. Jeżeli tak nie jest, prawo do odszkodowania można uzyskać jedynie na drodze sądu. Ale jak pokazuje praktyka sądowa, nie jest to również bolesne i nie przerażające, ponieważ sądy zwykle podejmują takie decyzje na korzyść powodów” – podkreślił Shulyak.

minfin.com.ua

Exit mobile version