Site icon GEO Polityka

Prezydent Czech ogłosił, kiedy Ukraina otrzyma pierwszą partię amunicji

Przywódca Republiki Czeskiej Petr Pavel powiedział, że Kijów może otrzymać pierwszą partię pocisków w ramach inicjatywy jego kraju mającej na celu zaopatrzenie armii ukraińskiej w amunicję już na początku lata.

11 0

Zdjęcie – facebook.com/generalpavel

Głowa stanu w rozmowie z ARD powiedziała, że ​​pierwsze 180 000 sztuk pocisków zakupionych w ramach inicjatywy jego kraju na rzecz zakupu amunicji dla Sił Zbrojnych Ukrainy, mogą zostać dostarczone do Kijowa już w przyszłym miesiącu , podaje NBN.

Polityk wyjaśnił, że z jednej strony konieczne było poinformowanie sojuszników o inicjatywie Czech polegającej na zaopatrzeniu armii ukraińskiej w pociski, aby uzyskać wsparcie innych państw. Z drugiej strony partnerzy Kijowa ujawnili swoje karty, którymi obecnie posługuje się kraj agresor.

Jak zauważył prezydent, z tego powodu inicjatywa Pragi nie przebiega tak szybko, jak by chciała. Głowa państwa i premier Petr Fiala zakłada, że ​​na początku lata pierwsze 180 000 pocisków trafi już na Ukrainę.

Polityk zauważył, że w przyszłości Czechy zamierzają dostarczać Kijowowi pięciosześciocyfrową ilość amunicji. Paweł podkreślił, że teraz dla Zachodu ważne jest udzielenie Ukrainie pełnego wsparcia, aby dać do zrozumienia Federacji Rosyjskiej, że okupanci nie mają perspektyw na sukces militarny.

Przypomnijmy, że kanclerz Niemiec Olaf Scholz udzielił wsparcia Pomysł Josepa Borrella, aby zyski z zamrożonych aktywów Federacji Rosyjskiej wykorzystać na zakup broni dla Sił Zbrojnych Ukrainy.

nbnews.com.ua

Exit mobile version