Site icon GEO Polityka

USA rozważają wprowadzenie zakazu stosowania nowych modeli sztucznej inteligencji w Chinach

Administracja prezydenta USA Joe Bidena jest gotowa otworzyć nowy front w swoich wysiłkach na rzecz ochrony amerykańskiej sztucznej inteligencji przed Chinami. Chiny planują zakazać najbardziej zaawansowanych modeli AI, takich jak ChatGPT. O tym informuje Reuters.

Przeczytaj stronę „Ministerstwo Finansów” na Facebooku: najważniejsze wiadomości finansowe

Departament Handlu USA rozważa nowe środki mające na celu ograniczenie eksportu zastrzeżonych lub zastrzeżonych modeli sztucznej inteligencji, których oprogramowanie i dane, na podstawie których się uczy, są utrzymywane w tajemnicy.

< p>Jak dotąd nic nie stoi na przeszkodzie, aby amerykańscy giganci sztucznej inteligencji, tacy jak Microsoft, OpenAI, Alphabet, którzy opracowali jedne z najpotężniejszych modeli sztucznej inteligencji o zamkniętym kodzie źródłowym, sprzedawali je niemal każdemu na świecie bez kontroli rządu.

Naukowcy Rząd USA i sektor prywatny obawiają się, że amerykańscy przeciwnicy mogą wykorzystywać modele sztucznej inteligencji, które wydobywają ogromne ilości tekstu i obrazów w celu agregowania informacji i tworzenia treści w celu przeprowadzania agresywnych cyberataków, a nawet tworzenia potężnej broni biologicznej.

Aby opracować kontrolę eksportu modeli sztucznej inteligencji, Stany Zjednoczone mogłyby sięgnąć po próg zawarty w rozporządzeniu wykonawczym dotyczącym sztucznej inteligencji wydanym w październiku ubiegłego roku, który opiera się na ilości mocy obliczeniowej potrzebnej do wytrenowania modelu, podają źródła Reuters. Po osiągnięciu tego poziomu programista ma obowiązek poinformować Departament Handlu o swoich planach opracowania modeli AI i dostarczyć wyniki testów.

Ten próg mocy obliczeniowej może stać się podstawą do ustalenia, które modele AI będą podlegać według dwóch urzędników amerykańskich i innego źródła poinformowanego o dyskusjach. Odmówili podania swoich nazw, ponieważ szczegóły nie zostały ujawnione.

Jeśli zostanie wdrożone, prawdopodobnie ograniczy eksport tylko tych modeli, które nie zostały jeszcze wypuszczone na rynek, ponieważ żaden z nich nie osiągnął jeszcze tego progu , chociaż uważa się, że Gemini Ultra firmy Google jest podobny.

minfin.com.ua

Exit mobile version