Site icon GEO Polityka

Prezydent Rumunii zapowiedział możliwe przeniesienie kompleksu Patriot na Ukrainę przez Bukareszt

Szef Rumunii Klaus Iohannis powiedział, że Bukareszt jest gotowy rozważyć możliwość przeniesienia systemu obrony powietrznej Patriot do Kijowa po tym, jak władze Niemiec wezwały sojuszników z NATO i UE do wzmocnienia ukraińskiej obrony powietrznej.

11 0

< img title="Prezydent Rumunii zapowiedział możliwe przeniesienie przez Bukareszt kompleksu Patriot na Ukrainę" src="https://geopolityka.org/wp-content/uploads/2024/05/d9945757c300dc0abdd01e85cbd3e13e.jpg" alt="Prezydent Rumunii zapowiedział możliwe przeniesienie kompleksu Bukareszt Patriot na Ukrainę" />

Zdjęcie – mil.in.ua< /p>

Reuters pisze, że po wezwaniu szefa Ukrainy Władimira Zełenskiego do wzmocnienia obrony powietrznej kraju Niemcy zobowiązały się dostarczyć Kijówowi jeden system obrony powietrznej Patriot, a Hiszpania ogłosiła, że ​​przeniesie rakiety z tego kompleksu, Jak podaje NBN.

Rumuński przywódca powiedział, że amerykański prezydent Joe Biden podczas spotkania wspomniał o tym kilku. W ostatnich tygodniach wśród sojuszników toczyła się dyskusja na temat tego, kto może wysłać systemy Patriot na Ukrainę. Iohannis oświadczył, że jest otwarty na dyskusję w tej kwestii.

Głowa państwa zauważyła, że ​​powinien omówić ewentualny transfer systemu Patriot w Najwyższej Radzie Obrony, aby Bukareszt zrozumiał, co może zaoferować i otrzymać w powrotu, gdyż nie można pozostawić kraju bez obrony powietrznej.

Wcześniej we francuskiej publikacji podano, że wiele państw UE odmawia wysłania na Ukrainę swoich systemów obrony powietrznej.

nbnews.com.ua

Exit mobile version