Site icon GEO Polityka

Najważniejsze sprawy na środę 8 maja: ostrzał Charkowa, 121 starć wojskowych, dziennikarze w Radzie

Bitwy na kierunkach Bachmuta i Awdejewskiego, 121 starć zbrojnych, ostrzał wroga, ciągła mobilizacja i stan wojenny. Jak zostanie zapamiętany 805. dzień wojny na pełną skalę?

=”MsoNormal”>Rada Najwyższa na posiedzeniu 8 maja poparła dekrety prezydenta przedłużające o kolejne 90 dni powszechną mobilizację i stan wojenny.

Posłowie ludowi poinformowali o tym w sieciach społecznościowych. Za przedłużeniem stanu wojennego głosowało 339 posłów, a za przedłużeniem mobilizacji 336 – napisał poseł Ludowy Aleksiej Gonczarenko. Kontynuacja warunków mobilizacji i stanu wojennego następuje regularnie po rozpoczęciu wojny z Rosją na pełną skalę – dziś stało się to już po raz jedenasty. To jednak pierwsze takie głosowanie po przyjęciu ustawy mobilizacyjnej, która wkrótce wejdzie w życie.

O tym, co się zmieni, przeczytacie w serii publikacji na temat LB. ua:

Rada Najwyższa zezwoliła na mobilizację niektórych kategorii więźniów. Zezwolenia nie stosuje się do osób skazanych za umyślne zabójstwo dwóch lub więcej osób, zgwałcenie oraz przestępstwa przeciwko podstawom bezpieczeństwa narodowego.

W drugim czytaniu za ustawą nr 11079-1 głosowało 279 posłów ludowych.

Więźniowie, którzy wyrażą chęć mobilizacji, będą mogli udać się do służby po decyzji sądu i uchwaleniu komisji wojskowej. Ale przed upływem kadencji kara nie powinna być dłuższa niż trzy lata.

Jedna z autorek projektu ustawy, Elena Shulyak, powiedziała, że ​​zwolnieni przestępcy będą służyć w jednostkach specjalnych.

Więźniowie za jakie przestępstwa nie można mobilizować – w wiadomościach.

Tymczasem Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że w ciągu dnia doszło do 121 starć zbrojnych.

Ogółem wróg wystrzelił 59 rakiet i 55 nalotów, przeprowadził 84 ataki z wielu systemów rakietowych. i zaludnionych obszarach. Rosyjskie ataki terrorystyczne niestety spowodowały ofiary wśród ludności cywilnej. Zniszczeniu i uszkodzeniu uległy budynki wielokondygnacyjne, prywatne oraz inne obiekty infrastruktury cywilnej.

W kierunku Bachmuta nasi żołnierze odparli 21 ataków w rejonie osad Biełogorowka w obwodzie ługańskim; Andreevka, Verkhnekamenskoye, Novy, Ivanovskoye i Kleshchievka w obwodzie donieckim, gdzie wróg próbował poprawić sytuację taktyczną.

W kierunku Awdejewskim nasi obrońcy odparli 35 ataków w rejonie osiedli Nowoaleksandrowka, Evgenievka, Sokol, Nowopokrovskoye, Semenovka, Umanskoye, Netaylovo i Nevelskoye w obwodzie donieckim, gdzie wróg przy wsparciu lotnictwa próbował wyprzeć nasze jednostki z okupowanych linii. Więcej o sytuacji operacyjnej na dzień 8 maja o godzinie 18:00 przeczytasz w naszych wiadomościach.

Armia rosyjska uderzyła na Charków 8 maja po południu. Teren szkoły został uszkodzony.

Według aktualnych danych siedem osób, w tym dzieci, zostało rannych, powiedział Oleg Sinegubov, przewodniczący OBA.

„Według wstępnych informacji do zdarzenia doszło na otwartej przestrzeni na terenie placówki oświatowej. Istnieją informacje o rannych dwójce dzieci – chłopcach w wieku 13 i 15 lat” – powiedział Sinegubov.

Ponadto obrażenia odniósł 12-letni chłopiec, o 13:54 poinformował szef OVA.

Według Terechowa stan jednego dziecka jest poważna. O godzinie 14:09 Sinegubow przekazał aktualne dane: oprócz dzieci ranne zostały także dwie osoby dorosłe. To 55-letni mężczyzna i 80-letnia kobieta.

Według stanu na 17:22 liczba rannych wzrosła do siedmiu. Ranna została 8-letnia dziewczynka i troje młodych ludzi w wieku 14, 14 i 15 lat. Dwóch chłopców jest w stanie ciężkim, jeden chłopiec i dziewczynka w średnim stanie. Trafili do szpitala.

Marszałek Rady Najwyższej Rusłan Stefanczuk zezwolił na wznowienie wstrzymanego od początku wojny na pełną skalę przyjmowania dziennikarzy do parlamentu. Podpisał odpowiednie zarządzenie – poinformowała Rada Najwyższa.

Teraz media będą mogły relacjonować działalność Rady Najwyższej bezpośrednio z jej gmachu. Jednak w parlamencie jednocześnie będzie mogło przebywać nie więcej niż 30 korespondentów – tłumaczono liczbą miejsc w schronie.

“Obecnie nie spełniono niezbędnych warunków został stworzony dla przedstawicieli mediów, aby relacjonować prace jednego organu legislacyjnego. Są to specjalnie wyposażone stanowiska pracy, miejsce odpraw, nagrywania wywiadów, transmisji spotkań i tym podobnych” – zapewnił parlament.

„Dzisiaj stolica decyzją Rady Miejskiej Kijowa wyraziła swój szacunek i szacunek oraz przyznała tytuł „Honorowego Obywatela Kijowa” dwóm osobom, które są prawdziwymi autorytetami moralnymi dla mieszkańców Kijowa i wszystkich Ukraińców” – Lina Kostenko i Walery Załużny” – powiedział burmistrz.

Najpełniejszy obraz dzisiejszego dnia znajduje się na naszej stronie internetowej. Mamy nadzieję, że jutro będzie więcej dobrych wiadomości.

Wytrzymajmy i przybliżmy Zwycięstwo!

lb.ua

Exit mobile version