Dla wielu igły to coś więcej niż tylko instrumenty medyczne; są wyzwalaczami intensywnego strachu i niepokoju. Widok lub myśl o igle może wywołać u Ciebie taki strach i panikę, że możesz uniknąć uzyskania potrzebnej opieki medycznej. Strach ten ma wiele przyczyn, począwszy od obaw związanych z bólem i urazami, a skończywszy na negatywnych doświadczeniach z przeszłości. Jak pokonać strach przed podaniem zastrzyków?
TreśćJak pokonać strach przed zastrzykami: porozmawiaj ze swoim lekarzem Zminimalizuj stres przed wizytąJak pokonać strach przed zastrzykami: zrób sobie przerwę Oddychaj głęboko
Fobie można pokonać, ale wymaga to czasu. Na szczęście różne mechanizmy radzenia sobie i techniki odczulania mogą pomóc w opanowaniu lęku i odzyskaniu kontroli. WomanEL zdradzi kilka sekretów:
Jak pokonać strach przed zastrzykami: porozmawiaj ze swoim lekarzem
Pomocne może okazać się otwarcie mówić o swoim strachu. Jeśli szczerze powiesz o swoich uczuciach, Twój lekarz będzie w stanie w pełni zrozumieć Twoją sytuację i udzielić Ci potrzebnego wsparcia. Jeśli wcześniejsze procedury medyczne przyczyniły się do Twojego strachu, podziel się tymi doświadczeniami ze swoim lekarzem. Informacje te mogą pomóc im dostosować podejście do Twojej opieki.
Wielu pracowników służby zdrowia może zaoferować specjalne urządzenia, dzięki którym zabiegi igłowe będą mniej stresujące. Może to obejmować stworzenie bardziej prywatnego otoczenia lub położenie się, jeśli często czujesz się słabo podczas zabiegów igłowych. Możesz także zapytać o alternatywy. W zależności od sytuacji mogą istnieć alternatywy dla tradycyjnych igieł, takie jak igły o mniejszej średnicy, które są cieńsze i często mniej bolesne.
Zminimalizuj stres przed wizytą
Już wiesz, że Twoje spotkanie będzie stresujące. Zjedz pożywny posiłek poprzedniego wieczoru i zapewnij sobie dobry sen. Badania pokazują, że dieta i jakość snu są ściśle powiązane ze zdrowiem psychicznym. Jeśli masz problemy z zasypianiem, pomocna może być ciepła kąpiel, herbata ziołowa, relaksująca muzyka i głębokie oddychanie.
Następnego ranka unikaj kawy i napojów energetycznych. Kofeina może pogorszyć objawy lękowe, szczególnie jeśli pijesz ją w dużych ilościach. Zostaw wystarczająco dużo czasu na dotarcie na spotkanie, aby nie musieć się spieszyć. Posłuchaj relaksującej muzyki lub zabawnego podcastu. Unikaj wiadomości, głośnej muzyki i wszystkiego, co zwiększa poziom stresu.
Jak pokonać strach przed podaniem zastrzyków: zrób sobie przerwę
Strach pochodzi z wnętrza twojego umysłu. Jeśli potrafisz oderwać myśli od tego, co się dzieje, możesz stłumić niektóre z tych strasznych myśli. Oczywiście Twoje możliwości są ograniczone, ponieważ możesz używać tylko jednej ręki. Zabierz ze sobą słuchawki i słuchaj ulubionej muzyki lub podcastu. Możesz także ustawić coś do oglądania na telefonie podczas zabiegu, co zajmie Twój mózg i oczy. Wybierz coś zabawnego, na przykład ulubionego komika, lub coś uroczego, na przykład filmik ze szczeniakiem.
Niektóre badania pokazują, że guma do żucia może również zmniejszyć stres i niepokój.
Oddychaj głęboko
Kiedy czujesz strach lub niepokój, uruchamiana jest naturalna reakcja organizmu na walkę lub ucieczkę, co skutkuje objawami fizycznymi, takimi jak przyspieszone tętno, przyspieszony oddech i napięcie mięśni. Ćwiczenia głębokiego oddychania przeciwdziałają tym reakcjom, aktywując przywspółczulny układ nerwowy organizmu, często nazywany układem „odpoczynku i trawienia”, który promuje stan spokoju i relaksu.
Możesz wykonywać tę praktykę oddechową, kiedy tylko poczujesz … ten strach rośnie. Szczególnie przydatne jest głębokie oddychanie wieczorem przed wizytą, rano w poczekalni oraz w trakcie zabiegu. Możesz wypróbować różne warianty, takie jak powolny wdech na cztery liczby, wstrzymywanie oddechu na cztery liczby, wydech na cztery liczby, a następnie ponowne wstrzymanie oddechu na cztery liczby. Powtarzaj ten cykl.
Czy często zażywasz suplementy, aby poprawić swoje zdrowie? Niektóre z nich lekarze uważają za bezużyteczne.