Site icon GEO Polityka

Co dzieje się wewnątrz czarnej dziury: NASA pokazała lot do punktu, z którego nie ma powrotu (wideo)

Twitter LinkedIn

NASA pokazała, co dzieje się wewnątrz czarnej dziury.

Taką informację przekazała T4, raportuje „URA-Inform.”

Czarne dziury pozostają jednym z najbardziej tajemniczych obiektów we Wszechświecie. Ich zachowanie wydaje się być poza ludzkim zrozumieniem, jednak całkowicie podlegają prawom fizyki.

Jeśli ktoś kiedykolwiek marzył o wyprawie do czarnej dziury, ale zrezygnował ze strachu, że stanie się spaghetti (tak, to termin naukowy), to NASA ma na to odpowiedź. Opracowali spektakularną 360° wizualizację tego, jak wygląda przelot wokół czarnej dziury przed wejściem w jej horyzont zdarzeń.

Horyzont Zdarzeń — to jest punkt, poza który nie ma już powrotu. Jest to rodzaj progu oddzielającego czarną dziurę od reszty Wszechświata. Jeśli coś przekroczy ten próg, nawet światło nie będzie w stanie uciec przed przyciąganiem grawitacyjnym czarnej dziury. Dzięki wykorzystaniu superkomputerów NASA można teraz obserwować, jak wygląda latanie wokół czarnej dziury lub do niej.

Animacje wpadania do czarnych dziur powstały już wcześniej. Na przykład w filmie science fiction Interstellar postać Matta McConaugheya celowo zanurzyła się w czarną otchłań – fikcyjną supermasywną czarną dziurę Gargantua, która jest 4,3 miliona razy większa od masy Słońca. Jednak w przeciwieństwie do filmu, w nowej animacji NASA naukowcy wykorzystali bardziej teoretyczne obliczenia, aby stworzyć dokładniejszy obraz podróży do przeciętnej czarnej dziury.

„Symulowaliśmy dwa różne scenariusze. W pierwszym przypadku kamera po prostu mija horyzont zdarzeń i odlatuje. W drugim przypadku przypadkowy świadek przekracza granicę i popada w z góry ustalony los” – powiedział Jeremy Schnittman, astrofizyk z Centrum Lotów Kosmicznych NASA. Goddard NASA.

Zauważył, że obrazowanie rozpoczyna się od kamery znajdującej się w odległości około 650 milionów km od czarnej dziury. Gdy widz zbliża się do obiektu, widzi tylko pole widzenia zniekształcone w wyniku zakrzywienia czasoprzestrzeni przez czarną dziurę.

Według Schnittmana po przekroczeniu horyzontu zdarzeń widz zostaje rozciągnięty (spaghetyzowany) i pogrążony w czarnej nicości w niecałe 13 sekund. Następnie następuje podróż do wnętrza czarnej dziury: od punktu spaghetyfikacji do osobliwości widz ma do pokonania zaledwie 128 tys. km, co mija niemal natychmiast.

Przypomnijmy, że wcześniej donoszono, że naukowcy zarejestrowali gromady UFO na strona rzekomego portalu (zdjęcie).< /p>
Źródło informacji

Exit mobile version