Site icon GEO Polityka

Austriacki Raiffeisen Bank odmówił zawarcia porozumienia z Deripaską

Austriacki Raiffeisen Bank International pod naciskiem Waszyngtonu, aby anulować transakcję, zrezygnował z planów odkupienia zamrożonych akcji rosyjskiego oligarchy Olega Deripaski w austriackiej firmie budowlanej Strabag za 1,5 miliarda euro. Pisze o tym Reuters.

► Subskrybuj kanał Telegram Ministerstwa Finansów: główne wiadomości finansowe

< h3>Szczegóły

„Niepowodzenie transakcji było kolejną porażką dla największego zachodniego banku Rosji, który już był krytykowany za swoje powiązania z Moskwą.

Bank wydał oświadczenie po tygodniach nacisków na niego w związku z planem zakupu udziałów w powiązanej z Deripaską grupie budowlanej Strabag w celu odblokowania środków bankowych zamrożonych obecnie w Rosji” – pisze agencja.

„Podczas ostatnich rozmów z odpowiednimi władzami RBI nie było w stanie osiągnąć niezbędnego komfortu, aby przedłużyć proponowaną transakcję” – oznajmił bank w środę.

Przeczytaj: Deripaska sprzedana udziałów w austriackiej spółce Strabag. Teraz może je uzyskać Raiffeisen

Przypomnijmy

Plan „znalazł się pod ostrzałem” Departamentu Skarbu USA, gdy Deripaska objęto sankcjami, co zwiększa napięcie w stosunkach między Waszyngtonem a RBI, źródła Reuters podały, że jest już pod lupą amerykańskiej agencji ds. przestrzegania sankcji OFAC.

Niektórzy austriaccy urzędnicy również prywatnie ostrzegali bank przed umową, uważając, że można ją uznać za naruszenie sankcji – zauważyli rozmówcy agencji.

Przeczytaj: Stany Zjednoczone wywierając presję na austriackiego Raiffeisena, aby ten odmówił porozumienia z Deripaską – Reuters

Raiffeisen chciał kupić udziały w wiedeńskiej spółce Strabag od spółki, którą grupa budowlana uznała za kontrolowaną przez Deripaskę.

Deripaska zaprzecza jakimkolwiek obecnym powiązaniom ze Strabagiem i uważa, że ​​zachodnie sankcje wobec niego są błędne i oparte na fałszywych informacjach.

Urzędnicy amerykańscy podejrzewali jednak, że odniesie korzyści ze sprzedaży, podają źródła Reuters.

Omijanie sankcji

W grudniu 2023 roku Ministerstwo Finansów napisało, że Raiffeisen Bank International zawarł z Olegiem Deripaską umowę wymiany aktywów, która pozwala na ominięcie unijnych sankcji i przeniesienie do Rosjanina zamrożonego kapitału w kwotę 15 miliardów euro.

RBI poinformowało, że jego rosyjska spółka zależna dokona zapłaty gotówkowej na rzecz Deripaski w zamian za jego 28% udziałów w austriackiej Strabag, jednej z największych firm budowlanych w Europie.

< h3>Deripaska< /h3>

Oleg Deripaska jest założycielem firm zajmujących się produkcją aluminium Rusal, Basic Element i En+ Group.

Udziały Rosjanina w Strabagu, którego był właścicielem poprzez swoją firmę Rasperia, zostały zamrożone w ubiegłym roku UE w odpowiedzi na fakt, że blok nazwał go asystentem Kremla w wojnie z Ukrainą.

minfin.com.ua

Exit mobile version