Site icon GEO Polityka

Taryfy za prąd mogą wzrosnąć w tym roku – Gosenergonadzor

Taryfy na energię elektryczną mogą zostać podniesione już w tym roku ze względu na konieczność pozyskania znacznych środków finansowych na odbudowę obiektów energetycznych po rosyjskich atakach. O tym oświadczył szef Państwowego Inspektoratu Nadzoru Energetycznego Ukrainy Rusłan Slobodyan.

Przeczytaj telegram -channel “Ministerstwo Finansów”: główne wiadomości finansowe

„Prawdopodobnie będziemy musieli jeszcze rozważyć możliwość pozyskania rezerw wewnętrznych – w celu rewizji taryfy za energię elektryczną… Ponieważ na odbudowę obiektów elektroenergetycznych potrzebne są naprawdę duże środki finansowe, wskazany może być pierwszy etap takiej podwyżki zrobić już w tym roku” – powiedział.

< p>Slobodyan przypomniał, że NBU opublikowało już wcześniej prognozę mówiącą o stopniowym podwyższaniu taryf w ciągu kilku lat, jednak w prognozie Narodowego Banku Polskiego wskazano także, że ceny energii elektrycznej może rosnąć szybciej ze względu na trudną sytuację w energetyce.

< h3>Szkody

Według wstępnych obliczeń w ciągu ostatniego półtora miesiąca straty przekroczyły 1 miliard dolarów. Nie da się ich pokryć jedynie przy pomocy obowiązującej taryfy za energię elektryczną i dostępnej dziś pomocy międzynarodowej, dlatego poszukuje się sposobów rozwiązania tego problemu.

Czy wystąpią przerwy w dostawie prądu?

Komentując kwestię prawdopodobieństwa wystąpienia przerw w dostawie prądu, Slobodyan zauważył, że nie mówimy o całkowitej przerwie w dostawie prądu.

p>

„Ale niestety możliwe są przerwy w dostawie prądu. „Wszystko zależy od tego, na ile uda się przywrócić uszkodzone obiekty energetyczne przed rozpoczęciem okresu grzewczego” – zauważył.

Pamiętaj< /h3>

„Ministerstwo Finansów” napisało, że Gabinet Ministrów podjął decyzję o przedłużeniu do końca maja preferencyjnej ceny energii elektrycznej dla ludności w wysokości 2 hrywien 64 kopiejek za kilowat.

Ponadto Rada Ministrów przyjęła uchwałę utrzymującą do końca lata preferencyjną cenę za gaz dla dostawców ciepła i ciepłą wodę dla ludności.

minfin.com.ua

Exit mobile version