Site icon GEO Polityka

Richard Teng: „Postawa władz Nigerii wobec pracowników Binance stworzyła niebezpieczny precedens”

Prezes największej na świecie giełdy kryptowalut Binance oskarżył władze Nigerii o stworzenie niebezpiecznego precedensu: menedżerowie wyższego szczebla zostali zaproszeni do tego afrykańskiego kraju na negocjacje, ale zostali zatrzymani w ramach sfałszowanej sprawy karnej.

Richard Teng stwierdził, że Binance podjęło próbę odpowiedzialnej i ostrożnej współpracy z władzami Nigerii, w tym uczestnicząc w szeroko zakrojonych konsultacjach. Jednak zamiast negocjacji 8 stycznia w stolicy Abudży przedstawiciele giełdy niespodziewanie spotkali się z zarzutami postawionymi im osobiście przez funkcjonariuszy organów ścigania:

„Zapraszanie pracowników średniego szczebla firm wyłącznie na wspólne spotkania polityczne ich zatrzymanie stworzyło nowy niebezpieczny precedens dla wszystkich firm na całym świecie.”

W przeddzień aresztowania szefa wydziału ds. przestępstw finansowych Binance, Tigrana Gambaryana i menadżera regionalnego na Afrykę, Nadeema Anjarwalli, władze Nigerii ogłosiły, że problemy związane z Binance dotyczą bezpieczeństwa narodowego kraju.

„Gdy nasi pracownicy opuszczali miejsce spotkania z urzędnikami, podeszły do ​​nich nieznane osoby i zaproponowały uiszczenie opłaty w celu uregulowania zarzutów wobec Binance. Później tego samego dnia przedstawiciel prawny firmy został poproszony o potajemne dokonanie dużej płatności w kryptowalutach w ciągu 48 godzin, aby problemy zostały rozwiązane” – powiedział dyrektor generalny.

The New York Times, powołując się na swoje źródła, podał, że była to płatność w kryptowalutach na kwotę około 150 milionów dolarów.

Wcześniej okazało się, że rząd Nigerii zamierza odzyskać od giełdy Binance karę w wysokości 10 miliardów dolarów, jednak później specjalny doradca prezydenta kraju Bayo Onanuga powiedział, że media błędnie zinterpretowały jego wypowiedzi i wysokość kary nie została jeszcze ustalona.

Tigran Gambaryan przebywa obecnie w ośrodku więziennym Kuja w Abudży, a w maju ma stawić się przed miejscowym sądem pod zarzutem uchylania się od płacenia podatków, spekulacji walutowych i prania pieniędzy. Jego kolega Nadeem Anjarwalla został zatrzymany po ucieczce przez kenijskie organy ścigania i oczekuje na ekstradycję do Nigerii.

Источник: bits.media

Exit mobile version