Żelazo jest niezbędnym minerałem wykorzystywanym przez organizm do wspierania wzrostu i rozwoju, pomagania w wytwarzaniu czerwonych krwinek, wzmacniania funkcji odpornościowych i nie tylko. Kiedy w naszym organizmie brakuje żelaza, może się zdarzyć kilka rzeczy. Obejmuje to zmniejszoną produkcję czerwonych krwinek. Kiedy mamy mniej czerwonych krwinek, organizm nie jest w stanie dostarczyć tlenu do wszystkich miejsc, w których jest on potrzebny. Powstaje pytanie, jakie są objawy braku żelaza w organizmie?
Treść< i class="rbi rbi -angle-down">Jaki jest najlepszy sposób na uzyskanie żelaza? Jakie są objawy braku żelaza w organizmie? Co powinieneś zrobić, jeśli zauważysz takie objawy?
Chociaż niedobór żelaza jest jednym z najczęstszych niedoborów na świecie, lekarz Daniel Landau twierdzi, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że niski poziom żelaza może powodować szereg problemów zdrowotnych. Ale WomanEL pomoże Ci nauczyć się to rozpoznawać.
Jak najlepiej pozyskać żelazo?
Ponieważ organizm nie jest w stanie wytwarzać żelaza, ważne jest, aby dostarczać odpowiednią ilość żelaza w diecie. „Istnieją dwa rodzaje żelaza w żywności: żelazo hemowe i niehemowe” – wyjaśnia Amerykański Czerwony Krzyż (ARC). „Żelazo hemowe występuje w czerwonym mięsie, drobiu i wieprzowinie i jest najłatwiej wchłaniane przez organizm. Żelazo niehemowe nie jest łatwo wchłaniane przez organizm. Ale nadal są dobrym źródłem żelaza i są niezastąpione, jeśli nie jesz mięsa. Do produktów bogatych w tego typu żelazo zaliczają się warzywa, płatki śniadaniowe wzbogacone w żelazo, chleb i makaron, tofu, fasola, suszone owoce i jajka” – zauważają.
Najlepszym sposobem na stwierdzenie, czy nie jesteś uzyskania wystarczającej ilości żelaza, należy poprosić lekarza o wykonanie badania krwi w celu sprawdzenia ogólnego poziomu żelaza.
Jakie są objawy braku żelaza w organizmie
- Zmęczenie.
- Masz obfite krwawienie miesiączkowe.
- Zauważasz dziwne pragnienie rzeczy, które nie są jedzeniem: lodu, brudu itp.
- Występują objawy neurologiczne lub poznawcze. Mogą wystąpić bóle głowy, trudności z koncentracją i zawroty głowy.
- Zauważasz zmiany na skórze, paznokciach i włosach. Może to prowadzić do bladej cery, a nawet łamliwych paznokci.
- Masz szybkie lub nieregularne bicie serca.
- Słyszysz gwiżdżący dźwięk w uszach.
- Podczas ćwiczeń zauważasz duszność lub ból w klatce piersiowej.
Co zrobić, jeśli zauważysz te objawy?
Jeśli uważasz, że nie otrzymujesz wystarczającą ilość żelaza, śledź objawy i podziel się swoimi wątpliwościami z lekarzem. Eksperci mogą zalecić zwiększenie spożycia żelaza w diecie lub przyjmowanie suplementu żelaza, ale jak zauważa dietetyczka Emily Van Eck, „ważne jest również, aby przede wszystkim leczyć wszelkie schorzenia podstawowe, które były przyczyną niskiego poziomu żelaza”.
Powiedzieliśmy już, że anemię można rozpoznać po paznokciach. Ale oto, co jeszcze Twoje paznokcie mówią Ci o Twoim zdrowiu.