Po rozpoczęciu inwazji na Federację Rosyjską na pełną skalę zagraniczni wierzyciele zezwolili Ukrainie na zawieszenie spłaty długu publicznego.
Informację tę podał „The Wall Street Journal”, podaje URA-Inform.
Wygląda jednak na to, że ich cierpliwość zaczyna się kończyć i obecnie grupa obligatariuszy zamierza wywrzeć presję na Kijów, aby od 2025 roku ponownie otrzymał odsetki od pozostających w obrocie euroobligacji.
Mówimy o umowie oferowanej przez zagraniczne fundusze inwestycyjne ̵ tak aby Ukraina, która otrzymała od Stanów Zjednoczonych pomoc w wysokości około 60 miliardów dolarów, wznowiła spłatę odsetek od swoich długów w zamian za umorzenie części długu z tytułu obligacji (wynosi to 20 miliardów dolarów).
Jeśli transakcja nie zostanie zawarta, Ukraina może ogłosić niewywiązanie się z umowy — gdyż w sierpniu zakończą się wakacje w obsłudze długu publicznego, wprowadzone przez fundusze zagraniczne po inwazji na Federację Rosyjską na pełną skalę.
„Bez porozumienia Ukraina może nie wywiązać się ze swoich zobowiązań po zakończeniu w sierpniu wakacji zadłużeniowych, co zrujnowałoby jej reputację wśród inwestorów i skomplikowałoby możliwość uzyskania nowych kredytów” , podaje The Wall Street Journal.
Obligatariusze mają teraz nadzieję otrzymać do 500 milionów dolarów rocznej spłaty odsetek po tym, jak zgodzą się na umorzenie długu, podaje WSJ.
< blockquote class ="wp-block-quote is-layout-flow wp-block-quote-is-layout-flow">
„Dali jasno do zrozumienia, że mogą zgodzić się na dalsze umorzenie długów później. Niektórzy obligatariusze proponowali wykorzystanie zamrożonych rosyjskich aktywów w Europie i Ameryce Północnej w celu spłaty części długu”, „” – pisze publikacja.
W publikacji zauważono, że MFW i kilka innych krajów G-7 nie popiera jeszcze tego pomysłu. Jednocześnie sugerują, że mogą wesprzeć inwestorów, jeśli zażądają od Ukrainy niższych płatności odsetek do 2027 r. ̵ po stawkach niższych od stawek rynkowych.
„Niektórzy uważają, że Ukraina nie będzie chciał przywrócić normalnego harmonogramu spłat zadłużenia do 2027 r. Jeśli dojdzie do porozumienia, może ono okazać się atrakcyjne finansowo dla inwestorów, którzy kupili ukraińskie obligacje po korzystnych cenach”, „ podsumował WSJ.
Przypominamy, że donoszono już wcześniej, że według przewidywań Ukrainę czeka nowy kryzys finansowy i gospodarczy: bankierzy wymienili trzy miesiące szczytowe.