„Nie pokażemy naszych kart. Niech Putin pomyśli, co zrobimy” – powiedział szef polskiego MSZ.
Ministra spraw zagranicznych Polski Przywódcę Rosji Władimira Putina należy utrzymywać w niepewności co do ewentualnych kroków Zachodu w sprawie wojny na Ukrainie.
Stwierdził to w wywiadzie dla BBC World, pisze „European Truth”, cytując słowa prezydenta Francji Emmanuela Macrona w sprawie dopuszczalności wysłania wojsk na Ukrainę.
Sikorsky stwierdził, że słuszne jest stawianie Putina w sytuacji, w której nie jest on pewien, co zrobi Zachód, zamiast wykluczać pewne scenariusze w z wyprzedzeniem.
< p>Na pytanie, czy Polska rozważa wysłanie wojsk, minister powiedział: „Nie pokażemy kart. Niech Putin pomyśli, co zrobimy.”
Zasubskrybuj nasze Google News
Szef polskiej dyplomacji powiedział, że wojna może się zakończyć tylko wtedy, gdy Putin zrozumie koszty jej kontynuacji, pod względem życia ludzkiego i kosztów finansowych jest wyższy niż cel, który chce osiągnąć. Putin potrzebuje jednak więcej czasu, aby to zrozumieć.
Komentując kwestię negocjacji dyplomatycznych w sprawie zakończenia wojny, Sikorski podkreślił, że potencjalnych mediatorów jest wystarczająco dużo, mówimy o Turcji i ONZ. Chiny naprawdę mogłyby zmusić Putina do zakończenia tej wojny. Ale nie widzę żadnych oznak, że Putin chce negocjować” – dodał szef polskiego MSZ.
- Prezydent Francji Emmanuel Macron w wywiadzie dla The Economist 2 maja pozwolił wkroczenia wojsk na Ukrainę w przypadku przełamania frontu przez Rosję. Dodał, że obecnie nie ma takiego wniosku ze strony Kijowa.
- Niedawno stwierdził, że istnieje ryzyko śmierci Europy. Macron wezwał do wzmożenia wysiłków obronnych. Prezydent Francji przestrzegł, że nie można pozwolić Rosji na zwycięstwo na Ukrainie.
- Prezydent Francji w lutym wygłosił stanowcze oświadczenie w sprawie możliwości wysłania wojsk na Ukrainę. Powiedział, że podczas zorganizowanego przez niego szczytu w Paryżu przywódcy krajów europejskich omówili kwestię wysłania swoich wojsk na Ukrainę.
- Większość krajów UE stwierdziła już, że pomoc Ukrainie przy pomocy wojsk nie wchodzi w rachubę, ale niektóre kraje, jak np. Estonia, nie są tak kategoryczne. Premier Kaja Kallas zauważyła, że zachodni przywódcy nie mogą wykluczyć wysłania wojsk lądowych na Ukrainę.
- Prezydent Czech Petr Pavel tydzień po spotkaniu z prezydentem Francji Emanuelem Macronem zauważył, że wojska NATO mogłyby zapewnić wsparcie bezpośrednio na terytorium Ukrainy , ponieważ nie naruszałoby to żadnych zasad międzynarodowych. Przypomniał, że po ataku Rosji na Krym oraz obwody doniecki i ługański na terytorium Ukrainy pracowali instruktorzy NATO.
- Zełenski wyjaśnił później, że propozycja wysłania wojsk NATO dotyczyła misji szkoleniowych instruktorów, a nie armii .
- Według LB.ua, w UE od jakiegoś czasu dyskutuje się o możliwości wysłania obcych wojsk na Ukrainę, ale na razie mówimy jedynie o możliwości udzielenia pomocy doraźnej w przypadku jakichkolwiek krytyczna sytuacja dla Ukrainy na froncie. Więcej na ten temat w tekście „Czy wojska NATO pójdą na front ukraiński i dlaczego jest tu Orban” na LB