Biały Dom przedstawił nowy pomysł uwolnienia około 50 miliardów dolarów w finansowaniu Ukrainy z -o pożyczkę.
Chociaż kwestia całkowitej konfiskaty rosyjskiego majątku nie jest już na porządku dziennym, sojusznicy Ukrainy szukają alternatywy sposoby pozyskania od nich środków.
< p>Pisze o tym „Financial Times”.
Jak zauważono w publikacji, przeciwnicy pomysłu dostrzegają ryzyko stworzenia niebezpiecznego precedensu w prawie międzynarodowym, który mógłby zagrozić międzynarodowemu porządkowi prawnemu.
Mimo że administracja Bidena popierała wezwania do konfiskaty, m.in. Kanada i niektórzy członkowie rządu Wielkiej Brytanii, Japonia, Francja, Niemcy i Włochy pozostają bardzo ostrożni, co doprowadziło do impasu.
Ponadto kraje takie jak Indonezja i Arabia Saudyjska wzywają kraje UE, aby nie konfiskować aktywa w obawie o przyszłość własnych rezerw przechowywanych na zachodzie.
„Inne rządy, w tym kraje G7, boją się oskarżenia o podjęcie jakichkolwiek kroków naruszających prawo międzynarodowe – a dokładnie to, o co oskarżają Rosję” – czytamy w artykule.
Inne sposoby otrzymywania środków
Jeden z alternatywnych pomysłów zaproponowała Belgia, która przechowuje w Euroclear około 190 miliardów euro rezerw rosyjskiego banku centralnego. Kraj przewidywał wykorzystanie tych rezerw jako zabezpieczenia zaciągnięcia zadłużenia Ukrainy. Jednak ogólnie rzecz biorąc, belgijski plan został odrzucony ze względu na obawę przed odpowiedzialnością za jakiekolwiek procesy sądowe ze strony Euroclear.
Ponadto Biały Dom przedstawił nowy pomysł uwolnienia około 50 miliardów dolarów z funduszy dla Ukrainy w związku z pożyczką lub obligacja pod zastaw przyszłych dochodów z zamrożonych aktywów.
„Ale UE ma inny plan na te pieniądze. Zgodnie z propozycjami UE, które mają zostać przyjęte w nadchodzących tygodniach, większość obecnych i przyszłych dochodów z rosyjskich aktywów posiadanych przez Euroclear zostanie przeznaczona głównie na wspólny zakup broni dla Ukrainy. Wszystkie zyski otrzymane do połowy lutego, Euroclear pozostanie na swoim miejscu jako bufor przed kosztami prawnymi i ryzykiem” – czytamy w raporcie.
Jednocześnie niektóre kraje mają nadzieję, że niedawno zatwierdzona pomoc USA pakiet złagodzi presję związaną z koniecznością wykorzystania rosyjskich aktywów teraz, gdy Kijów ma stabilniejszą sytuację finansową.
Ale Biały Dom odrzuca ten pogląd, ostrzegając, że decyzje podjęte przez G7 będą miały charakter krótkoterminowy< em>„mieć konsekwencje dla pokolenia”.
Należy pamiętać, że szkody wyrządzone Ukrainie przez rosyjską agresję na koniec 2023 r. Bank Światowy oszacowano na 500 miliardów dolarów. Jednocześnie wielkość aktywów Federacji Rosyjskiej, które Zachód zamroził po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę na pełną skalę, wynosi około 300 miliardów dolarów.
Subskrybuj nasze kanały w Telegram i Viber. p>