Były wiceprzewodniczący jednej ze wspólnot terytorialnych zebrał informacje i przekazał je wrogowi.
Obwód ex-sumski stanie przed sądem byłego wiceprzewodniczącego jednej ze wspólnot terytorialnych, który imitował własne porwanie, aby wyjaśnić swój wyjazd do Federacji Rosyjskiej, współpracował z wrogimi służbami wywiadowczymi, w szczególności zbierał i przekazywał informacje.
< p> Informację o tym poinformowała Prokuratura Okręgowa w Sumach.
>
„Prokuratura regionalna w Sumach zatwierdziła i skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko byłemu wiceprzewodniczącemu jednej ze wspólnot terytorialnych” – zauważył departament. .
Rosyjski wywiad zwerbował oskarżonych jeszcze przed rozpoczęciem inwazji na pełną skalę. W pierwszych dniach wojny symulując własne porwania niewiernych udał się do Rosji na spotkanie z „kustoszem” z FSB.
Po otrzymaniu przydziału rozpoznania i działalności dywersyjnej mężczyzna wrócił na Ukrainę i zapewniał współmieszkańców o swoim proukraińskim stanowisku, a swoją nieobecność tłumaczył przebywaniem w niewoli rosyjskiej.
„Wykonując zadanie wroga, były funkcjonariusz zebrał informacje o lokalizacji, przemieszczaniu się i uzbrojeniu ukraińskich obrońców w rejonach przygranicznych” – dodali prokuratorzy.
Ponadto po zwolnieniu ze stanowiska w maju 2022 r. mężczyzna podjął pracę w miejscowym przedsiębiorstwie rolniczym i pod pozorem konieczności pracy podróżował po terenie przygranicznym i zbierał dla okupantów informacje, w szczególności dane osobowe dowódców jednostek wojskowych jednostek i liderów społeczności lokalnych.
Funkcjonariusze zatrzymali mężczyznę, który próbował przekazać wrogowi geolokalizację kilku jednostek Sił Obronnych. Oskarżonemu skonfiskowano telefon komórkowy, którego używał do fotografowania obiektów i komunikowania się z FSB. Obecnie przebywa w areszcie.
- Od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na pełną skalę Państwowe Biuro Śledcze wystawiło prawie 800 aktów oskarżenia za przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu narodowemu. Więcej aktów oskarżenia dotyczy zdrady stanu.
- W ubiegłym roku sądy rozpatrzyły 1921 spraw z artykułu „zdrada stanu” i 2724 z artykułu „działalność kolaboracyjna” i skazały 326 zdrajców i 793 współpracowników.