Po pierwszej inwazji rosyjskiej na pełną skalę most był już dwukrotnie atakowany. Niedawno donoszono o planach trzeciego „nieuniknionego” strajku.
Sergei Kislitsa
Stały Przedstawiciel Ukrainy przy ONZ Siergiej Kislitsa opublikował w mediach społecznościowych , Most Krymski, nielegalnie zniszczony przez rosyjskich okupantów, wkrótce przestanie istnieć.
Kislicy opublikował zdjęcie z sześcioma „głównymi typami mostów na rok 2024”. Zawiera listę: „Mosty łukowe”, „Mosty wspornikowe”, „Mosty wantowe”, „Mosty wiszące”, „Mosty łukowe łączone” i „Mosty kerczeńskie”.
W pierwszych pięciu przypadkach podano schematyczne obrazy odpowiednich konstrukcji, ale pod podpisem „Mosty Kerczeńskie” nie ma żadnej informacji.
2024 lista 6 głównych typów mostów
• Mosty łukowe.
• Mosty wspornikowe.
• Mosty podwieszone.
• Mosty wiszące.
• Mosty łukowe.
• Mosty Kerczeńskie. pic.twitter.com/WVNP79VAjw— Sergiy Kyslytsya 🇺🇦 (@SergiyKyslytsya) 1 maja 2024
Budanow: Most Krymski się zawali
- Od początku masowej inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę most Kerczeński (Krymski) był dwukrotnie atakowany. W październiku 2022 roku na moście eksplodowała ciężarówka z materiałami wybuchowymi, niszcząc kilka przęseł autostrady. W lipcu 2023 roku most został zaatakowany przez morskie drony. Po obu atakach ruch na moście został chwilowo wstrzymany.
- W zeszłym roku Ministerstwo Obrony oświadczyło, że Ukraina nie będzie podkopywać Mostu Krymskiego, aby Rosjanie mogli uciec z półwyspu.
- Jednocześnie Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony zalecił mieszkańcom Krymu, aby nie korzystali z mostu zbudowanego przez najeźdźców. SBU wielokrotnie podkreślała, że Most Krymski jest uzasadnionym celem wojskowym Ukrainy. To właśnie jego drony po raz pierwszy uderzyły w ten obiekt w 2022 roku.
- Na początku kwietnia tego roku brytyjska publikacja The Guardian napisała, powołując się na źródła w ukraińskim wywiadzie, że GUR przygotowuje trzecią – „ nieuniknione” – atak na most Kerczeński w pierwszej połowie 2024 roku.
- Były dowódca amerykańskiej armii w Europie Ben Godges wypowiedział się na temat dostarczenia Ukrainie rakiet ATACMS dalekiego zasięgu. Zaznaczył, że można je wykorzystać do precyzyjnych uderzeń na rosyjskie kwatery główne, logistykę i artylerię wroga na linii frontu i na okupowanym Krymie. „Nie wiem, najlepszym zastosowaniem jest użycie ATACMS przeciwko mostowi kerczeńskiemu, więc potrzeba ich tak wielu, a myślę, że ukraiński Sztab Generalny i generał Budanow mają inne plany wobec mostu Kerczeńskiego” – zauważył Godges.< /li>