Badania socjologiczne pokazały, jak zmienił się poziom poparcia dla przystąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej i Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego wśród mieszkańców Węgier i Słowacji.
11 0
Według wyników badania Globsec Trends 2024, spośród państw Europy Wschodniej i Środkowej, Słowacja i Węgry wykazują najmniejsze poparcie dla integracji Ukrainy z Unią Europejską i NATO, podaje NBN.< /p>
W ciągu ostatnich dwóch lat spadł poziom poparcia dla członkostwa naszego kraju w UE i Sojuszu wśród mieszkańców Słowacji. W 2022 r. 40% respondentów popierało wejście Ukrainy do unii wojskowych i politycznych, w 2024 r. takich respondentów było 30%.
Jednocześnie poziom poparcia dla integracji naszego kraju w obu organizacjach; wzrosła wśród Węgrów. Dwa lata temu za członkostwem Ukrainy w NATO i Unii Europejskiej w 2024 r. opowiadało się 23% respondentów, a ich odsetek wyniósł 36%. Na Węgrzech 57% obywateli opowiada się za neutralnym statusem naszego państwa.
Przystąpienie Ukrainy do unii wojskowo-politycznych najbardziej popierają mieszkańcy Polski, Estonii, Litwy i Łotwy w tych krajach m.in respondentów to ponad 60%.
Wcześniej sondaż grupy Rating pokazał, które dwa kraje znalazły się w kategorii nieprzyjaznych mieszkańcom Ukrainy.