< i class="rbi rbi-share">
Jedną z najlepszych rzeczy w nowoczesnej pielęgnacji skóry jest szeroki wachlarz możliwości, jakie mają miłośnicy piękna, jeśli chodzi o znalezienie odpowiednich procedur, zabiegów i produktów, które rozwiążą ich problemy związane z pielęgnacją skóry. Ostatnio wszyscy mówią o nowej metodzie, która raz na zawsze rozwiąże wszystkie problemy związane z pielęgnacją skóry – mikronakłuwania. Ale czym jest mikronakłuwanie?
Treść Czym jest mikronakłuwanie? Jak działa mikronakłuwanie? Co muszę wiedzieć przed zastosowaniem mikronakłuwania? Jak długo trwa gojenie po mikronakłuwaniu? Jakie są wady mikronakłuwania? Jak uzyskać najlepsze rezultaty mikronakłuwania? Czy jest to bezpieczne mikronakłuwanie w domu? Jak często wykonywać mikronakłuwanie?
Chociaż nazwa może wydawać się nieco przerażająca ze względu na słowo „igła”, ten minimalnie inwazyjny zabieg jest bardzo skuteczny, bezbolesny i szybki. WomanEL powie Ci, czy to rzeczywiście skuteczna metoda leczenia drobnych zmarszczek, przebarwień i blizn potrądzikowych.
Co to jest mikronakłuwanie?
Przejdźmy od razu do rzeczy: mikronakłuwanie to zabieg kosmetyczny, który polega na użyciu urządzenia z cienkimi igłami w celu wykonania drobnych nakłuć lub mikrourazów na powierzchni skóry . Te mikrourazy stymulują naturalny proces gojenia się ran w organizmie, uruchamiając produkcję kolagenu i elastyny. Są to silne białka, które wspierają ogólną strukturę i elastyczność skóry.
Jak działa mikroigłowanie?
Co się dzieje do skóry po mikronakłuciu, Źródło: freepik.com
„Istnieje kilka różnych form mikronakłuwania” – wyjaśnia dr Lori Aliksanian, założycielka MedBeautyLA, „ale najbezpieczniejsza i najskuteczniejsza metoda polega na tym, że przeszkolony profesjonalista leczy skórę za pomocą zmotoryzowanego urządzenia do mikronakłuwania”.
Urządzenia te mają kształt dużych uchwytów i są wyposażone w przyjazne dla skóry mikroigły ze stali nierdzewnej. Głębokość igły może się różnić w zależności od celu zabiegu – leczenie przebarwień, trądziku czy blizn – ale ogólnie wynosi od 0,25 do 2,0 milimetrów.
Po włączeniu urządzenie „uszczelnia” skórę precyzyjnymi, powtarzalnymi ruchami, podczas których lekarz przesuwa je po leczonych obszarach.
Co muszę wiedzieć przed użyciem mikroigłowania?
Dowiedzieliśmy się, czym jest mikronakłuwanie, a teraz przejdźmy do jego zalet. „Mikronakłuwanie jest doskonałe w przypadku wielu problemów skórnych. Szczególnie jednak sprawdza się u klientów z nierówną teksturą skóry, bliznami potrądzikowymi, rozstępami i drobnymi liniami” – wyjaśnia dr Aliksanian. „Jednak jest to również przydatne dla klientów, którzy po prostu chcą poprawić koloryt i jasność skóry, lub dla osób zainteresowanych nieinwazyjnymi technikami przeciwstarzeniowymi.”
Gdy urządzenie powoduje mikrourazy, organizm stara się naprawić te urazy, produkując kolagen i elastynę. W miarę gojenia skóra staje się jędrniejsza, gładsza i ma równomierną teksturę. Dodatkowo leczy stare blizny oraz sprawia, że skóra staje się jędrniejsza i bardziej promienna.
Jak długo trwa gojenie po mikronakłuciu?
Bezpośrednio po zabiegu mikronakłuwania skóra będzie zaczerwieniona, a może nawet lekko podrażniona, ale zwykle mija to w ciągu kilku godzin. Aby ukoić skórę, pacjenci mogą nałożyć cienką warstwę delikatnego, niekomedogennego kremu nawilżającego. Oprócz łagodzenia zaczerwienień, pomoże również wesprzeć proces gojenia i utrzymać funkcję barierową skóry.
Jaka jest wada mikronakłuwania?
Być może najczęściej zadawanym pytaniem dotyczącym mikronakłuwania jest to, czy zabieg jest bolesny. Wygląda na to, że stemplowanie skóry nie jest całkowicie bezbolesne, ale wierz lub nie, ale tak jest! Dzieje się tak dlatego, że skórę znieczula się miejscowym kremem na około 30 minut przed zabiegiem. Oznacza to, że zanim rozpocznie się mikronakłuwanie, będzie ono całkowicie odrętwiałe. Podczas leczenia niektóre osoby mogą odczuwać wrażenie przypominające lekkie drapanie lub mrowienie, ale pacjenci zwykle nie odczuwają niczego.
Jak osiągnąć maksymalne efekty mikronakłuwania?
Po zakończeniu przez lekarza zabiegu mikronakłuwania (czas trwania zabiegu mikronakłuwania może być różny, ale zazwyczaj trwa od 30 minut do 1 godziny), niezwykle ważne jest utrzymanie właściwej pielęgnacji po zabiegu. Oprócz kremu nawilżającego ważne jest stosowanie filtrów przeciwsłonecznych o szerokim spektrum działania, aby chronić skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV.
Dodatkowo przez kilka dni po zabiegu pacjenci powinni unikać stosowania agresywnych produktów do pielęgnacji skóry, takich jak środki złuszczające czy retinoidy. Jeśli to możliwe, powinni starać się nie nosić makijażu przez co najmniej 24 do 48 godzin po zabiegu. Na szczęście już po kilku sesjach pacjenci zauważą, że ich skóra promieniuje od środka!
Czy mikronakłuwanie można bezpiecznie wykonywać w domu?
Być może jednym z najbardziej kontrowersyjnych tematów związanych z mikronakłuwaniem jest to, czy można je bezpiecznie wykonywać w domu. Choć na rynku dostępnych jest kilka urządzeń do wykonywania mikronakłuć w domu, nie zaleca się wykonywania mikronakłuwania skóry w domu. Według Michelle McMahan, estetyki medycznej w Chirurgii Plastycznej Twarzy w Palm Beach, „Większość zabiegów mikronakłuwania przenośnymi wykonywana jest pod kątem 45 stopni, co może powodować rozdarcie skóry”.
W związku z tym lepiej skontaktować się ze specjalistą w celu wykonania mikronakłuć, niż wykonywać zabiegi w domu, ponieważ mogą one wyrządzić skórze więcej szkody niż pożytku.
Jak często należy wykonywać mikronakłuwanie?
„Jeśli dopiero zaczynasz, zawsze powinieneś zaczynać od serii trzech zabiegów raz w miesiącu przez trzy miesiące” – mówi McMahan. „Następnie można przejść na pojedynczy zabieg co trzy do sześciu miesięcy, aby utrzymać rezultaty”. Dodatkowo stosowanie PRP (lub osocza bogatopłytkowego, które jest częścią krwi zawierającą czynniki wzrostu) z mikronakłuwaniem może przyspieszyć czas widocznych rezultatów.
Jeśli martwisz się bliznami potrądzikowymi, omówiliśmy, jak się ich szybko i skutecznie pozbyć.