Dominic Williams, główny badacz w Internet Computer i Fundacji DFINITY, powiedział, że głównym problemem kryptowalut rynek to syndrom „oleju wężowego”” Według niego 95% istniejących projektów blockchain to śmieci.
„Olej wężowy” to termin oznaczający marketing wprowadzający w błąd lub oszustwa. Dominic Williams uważa, że zdecydowana większość deweloperów i firm lubi składać wielkie obietnice, które nie mają praktycznej ani użytecznej podstawy, co jest przejawem syndromu „oleju wężowego”.
„ Doszło do tego, że ludzie masowo inwestują w olej wężowy i wierzą w piękne historie marketingowe. To największe wyzwanie stojące dziś przed rynkiem kryptowalut” – powiedział Williams.
Jego zdaniem co najmniej 95% istniejących blockchainów to śmieci, które utrudniają rozwój ekosystemu Web3. Williams podkreślił, że firmy sprzedają produkty, które są jeszcze dalekie od gotowych. Jednocześnie docenił zalety sieci takich jak Bitcoin, Ethereum i Solana, ale zwrócił uwagę na fakt, że one również cierpią z powodu trylematu blockchain.
Jest to twierdzenie formułujące główny problem skalowania dowolnej sieci rozproszonej. Według niej blockchain może mieć tylko dwie z trzech głównych cech – bezpieczeństwo, decentralizację i wydajność.
Williams uważa, że niektóre popularne łańcuchy bloków dobrze nadają się do przetwarzania transakcji, ale jest mało prawdopodobne, że staną się podstawą całkowicie nowego i zdecentralizowanego Internetu.
Wcześniej analityk pod pseudonimem ZachXBT odkrył 12 projektów memcoinów wydanych na blockchainie Solana, które założyciele porzucili niemal natychmiast po wstępnej sprzedaży aktywów.
Источник: bits.media