Site icon GEO Polityka

Powinieneś sam sprawdzić: trzy objawy skórne wskazujące na problemy z wątrobą

Stłuszczenie wątroby występuje w dwóch postaciach: alkoholowej i niealkoholowej. Często choroby te objawiają się różnymi zmianami na skórze. Wszystkie informacje na temat wysypek skórnych związanych z chorobami wątroby znajdziesz w artykule na TSN.ua.

Wysypki skórne wskazujące na problemy z wątrobą zostały opisane w publikacji Express. Co o nich wiadomo?

Według lekarzy zdrowa wątroba nie powinna zawierać złogów tłuszczu. Chociaż w samej Wielkiej Brytanii NHS szacuje, że jedna na trzy osoby ma wczesne stadia choroby tłuszczowej. Często stan ten charakteryzuje się brakiem objawów, dlatego pacjent nie zgłasza się natychmiast do lekarza. Eksperci ostrzegają jednak, że stłuszczenie wątroby może powodować zwłóknienie wątroby (bliznowacenie). W przypadku ciężkiego zwłóknienia dochodzi do marskości wątroby – stanu potencjalnie zagrażającego życiu, który powoduje niewydolność wątroby.

Uszkodzenie wątroby spowodowane marskością wątroby jest nieodwracalne, dlatego bardzo ważne jest zapobieganie jej rozwojowi. Pierwszym objawem, na który należy zwrócić uwagę, mogą być wysypki skórne. Lekarze nazywają główne z nich:

Lekarze wskazują, że objawy stłuszczeniowej choroby wątroby często nie stają się widoczne, dopóki choroba nie zacznie się rozwijać. Dlatego bardzo ważne jest, aby zwracać szczególną uwagę na wysypki skórne. Ponadto na chorobę mogą również wskazywać inne objawy: uczucie pełności w prawej górnej części brzucha. utrata apetytu, ból brzucha, nudności, nagła utrata masy ciała.

U niektórych osób pojawia się żółtaczka, obrzęk nóg, zwiększone zmęczenie, wzdęcia i dezorientacja. Objawy stłuszczeniowej choroby wątroby obejmują również ciemne stolce, krwawe wymioty i obrzęk w dolnej części brzucha. W takim przypadku należy natychmiast zwrócić się o pomoc medyczną w nagłych wypadkach.

tsn.ua

Exit mobile version