Site icon GEO Polityka

Dla Ukrainy przewidywany jest nowy kryzys finansowy i gospodarczy: bankierzy wymienili trzy szczytowe miesiące

Twitter LinkedIn

Według ukraińskich banków najtrudniejszy okres czeka kraj w ciągu najbliższych sześciu miesięcy.

< p>O tej informacji poinformował Zn.ua, raporty URA-Inform.  

Centrum Technologii Giełdowych swoje prognozy opiera na zmianach na rynku depozytów bankowych. Od początku roku poziom oprocentowania depozytów spadł, największa obniżka nastąpiła w przypadku najkrótszych lokat 3-miesięcznych. Oprocentowanie obniżyło się z 14,25% do 13,5% w skali roku.  Spadło także oprocentowanie depozytów rocznych z 14,22 do 13,7%, dla depozytów na 6 miesięcy zmiany są najmniejsze: z 14,84 do 14,35%.

„Wygląda na to, że różnica jest niewielka. Wyjaśnia jednak, jak banki postrzegają swoją politykę stóp procentowych na nadchodzący rok. Im wyższe stopy procentowe utrzymają w danym okresie, tym bardziej wydaje im się to niebezpieczne” – dodał. – wyjaśnił ekspert.

Zauważył, że jeśli opierać się na logice bankowej — najbezpieczniejszy okres, biorąc pod uwagę politykę stóp procentowych banków, to kolejne trzy miesiące, mniej więcej do lipca, bo tutaj stopy są najniższe.

Najtrudniejszym okresem, zdaniem bankierów, jest najbliższe sześć miesięcy, ze szczytem kryzysu przypadającym na sierpień-wrzesień-październik. Stawka tutaj jest najwyższa. Generalnie prognoza ta dobrze pokrywa się z oczekiwaniami zarówno wojskowymi, jak i politycznymi.

Ich zdaniem jest to dobry i stosunkowo wiarygodny wskaźnik. Inwestor w większości przypadków powinien postawić na wysoką stopę procentową, że tak powiem. Obecnie jest to lokata 6-miesięczna. I wtedy będzie można zweryfikować warunki inwestycji.

Bankowcy nie wykluczają, że same banki je zrewidują, jeśli np. dojdzie do eskalacji działań wojennych lub nie będzie możliwe przywrócenie dostaw energii systemu przed rozpoczęciem sezonu grzewczego lub problemy z zapewnieniem Ukrainie wsparcia zachodniego nie zostaną rozwiązane.

„Niestety w naszych czasach „planowanie nawet na rok to luksus, na który nikogo nie stać” – powiedział Maxim Orishchak, analityk w Centrum Technologii Exchange.

Przypomnijmy, że już wcześniej informowaliśmy, czy Ukrainie wystarczy pieniędzy na emerytury i dotacje w 2024 roku: odpowiedź Szmygala.

Źródło informacji

Exit mobile version