Site icon GEO Polityka

Ile kosztuje złożenie własnego komputera do gier?

Twitter LinkedIn

Jeśli chodzi o zakup komputera do gier, użytkownik może pójść ścieżką najmniejszego oporu i po prostu kupić gotową opcję. Podobnych usług jest wiele i zawsze cieszą się one dużą popularnością. Ale taki komputer jest montowany zgodnie ze standardową konstrukcją, a koszt urządzenia nie będzie tani. Warto rozważyć inną opcję, a mianowicie samodzielne zbudowanie komputera do gier. Aby jednak pomysł miał uzasadnienie, ważne jest, aby wiedzieć, jakie komponenty będą potrzebne i ile będą kosztować.

Procesor i płyta główna

Miłośnicy gier wideo często decydują się na samodzielny montaż, ponieważ pomaga im to w dostosowaniu podzespołów technicznych do własnych potrzeb. Jednocześnie nakłada to na montera pewną odpowiedzialność, gdyż istotne jest uwzględnienie kompatybilności komponentów ze sobą. Przykładem tego jest połączenie procesora i płyty głównej.

Odwieczna konfrontacja pomiędzy technologicznymi gigantami AMD i Ryzen zapewniła graczom szeroką gamę procesorów na każdy gust i każdą kieszeń. W zależności od budżetu możesz wybrać albo niedrogiego AMD Ryzen 3 2200G, który kosztuje średnio 100 euro, albo wysokowydajnego HEDT za 1200. Lepiej znaleźć złoty środek i wziąć coś w rodzaju AMD Ryzen 9 3900X za 400-500 euro. Taki procesor zapewni zasób, dzięki któremu na kilka lat zapomnisz o upgrade.

Warto jednak pamiętać o kompatybilności procesora z płytą główną. Zbyt mocny procesor może go po prostu wypalić, tak jak mocna płyta główna nie ujawni całego swojego potencjału przy słabym procesorze.

Płytę główną musisz wybrać kierując się następującymi parametrami:

  1. Współczynnik kształtu . Często występują takie konfiguracje jak ATX (305 x 244 mm), Micro-ATX (244 x 244 mm) i Mini-ATX (284 x 208 mm).
  2. Gniazdo elektryczne. Znany również jako gniazdo, w którym jest zainstalowany procesor. Obecne gniazda to LGA1200 dla Intela i AM4 dla AMD.
  3. Chipset. Wewnętrzny kontroler odpowiedzialny za prawidłowe współdziałanie elementów płyty głównej. Maksymalna ilość pamięci, jaką można zainstalować w komputerze, zależy od typu chipsetu.

Średnia cena płyty głównej takich marek jak MSI, Asus czy Gigabyte waha się od 40 do 200 euro.

Karta graficzna i pamięć

Jeśli w Procesor nie ma zintegrowanego wewnętrznego rdzenia wideo; aby uzyskać wysoką wydajność w grach, należy osobno kupić kartę graficzną. Ważne jest, aby kierować się własnymi życzeniami i budżetem. Średni koszt karty graficznej o wysokiej wydajności mieści się w przedziale 50–1000 euro.

Głównymi komponentami do przechowywania plików tymczasowych i stałych są pamięć RAM i pamięć wewnętrzna. Pamięć RAM dobierana jest w zależności od ilości obsługiwanej przez płytę główną.

Jeśli chodzi o pamięć wewnętrzną, dostępne są następujące opcje:

Uwzględniając powyższe informacje, możesz obliczyć przybliżony budżet na budowę komputera PC.

Źródło informacji

Exit mobile version