Site icon GEO Polityka

Amerykańska propozycja wykorzystania zamrożonych rosyjskich aktywów zyskuje popularność wśród G7 – Reuters

Amerykańska propozycja wykorzystania wpływów z zamrożonych rosyjskich aktywów o wartości około 300 miliardów dolarów na pomoc Ukrainie zamiast ich całkowitej konfiskaty zyskuje popularność wśród krajów członkowskich Grupy Siedmiu (G7). Poinformował o tym Reuters, podając link do dwóch urzędników z krajów G7.

Przeczytaj Ministerstwo Finansów na Instagramie: najważniejsze wiadomości o inwestycjach i finansach

Zaznacza się, że wykorzystanie odsetek od zamrożonych aktywów Rosji, które będą wynosić około 5 miliardów dolarów rocznie, staje się jedną z głównych opcji przezwyciężenia różnic między Stanami Zjednoczonymi a Europą przed szczytem przywódców G7, który odbędzie się odbyło się we Włoszech w czerwcu.

Jednak członkowie G7 w dalszym ciągu spierają się na temat pewnych „ograniczeń”, które mogłyby zmniejszyć oczekiwane dochody do 2,5–3 miliardów dolarów, powiedział jeden z urzędników, powołując się na belgijską stawkę podatku wynoszącą 25%, „ opłata za wygodę” stosowana przez depozytariusza Euroclear oraz proponowaną rezerwę na wypadek sporu.

Ministrowie finansów G7 powrócą do tej kwestii na spotkaniu pod koniec maja, aby opracować propozycję konsensusu, którą przedstawimy przywódcom krajów Grupy na czerwcowym szczycie, jak podają źródła w publikacji.

„Czujemy, że pilną potrzebę osiągnięcia międzynarodowego konsensusu. Wszyscy zdają sobie sprawę, że musimy zrobić więcej” – podało źródło.

Inny urzędnik G7 powtórzył to zdanie, podkreślając potrzebę zabezpieczenia długoterminowego finansowania dla Ukrainy.

Wysoki rangą urzędnik USA urzędnik powiedział, że zatwierdzenie pomocy Kongresu dla Ukrainy w wysokości około 61 miliardów dolarów i osobnego pakietu 50 miliardów euro od UE wesprze Kijów, jednak w latach 2025 i 2026 będzie on borykał się z niedoborami środków finansowych.

Waszyngton w dalszym ciągu boryka się z niedoborami środków nalegają, aby wszystkie opcje, w tym bezpośrednia konfiskata rosyjskiego majątku, były uzasadnione z punktu widzenia prawa międzynarodowego i powinny pozostać na stole negocjacyjnym, jednak Stany Zjednoczone dążą do osiągnięcia konsensusu w sprawie koncepcji, która mogłaby teraz pomóc Ukrainie, powiedział rozmówca.

Propozycja dochodu odsetkowego może stać się realną podstawą do osiągnięcia porozumienia w czerwcu.

minfin.com.ua

Exit mobile version