Site icon GEO Polityka

„Pająki” zauważone na Marsie: co mówią naukowcy (zdjęcie)

Twitter LinkedIn

Sonda ExoMars Trace Gas Orbiter Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) wykryła na Marsie zjawisko znane jako Marsjanin pająki.

Taką informację podała firma Iflscience, podaje URA-Inform.  

Naukowcy donoszą, że formacje te obserwowane na biegunie południowym Czerwonej Planety wyglądają jak ogromne pająki. Jednak w rzeczywistości, jak wyjaśnili naukowcy, są to złożone struktury lodowe, które powstają wraz z nadejściem marsjańskiej wiosny.

Według przedstawicieli ESA formacje te powstają w wyniku oddziaływania światła słonecznego na warstwy dwutlenku węgla gromadzące się zimą. W szczególności słońce zamienia lód z warstwy CO2 na dnie w gaz, który gromadzi się i ostatecznie przebija górne warstwy lodu, tworząc ciemne wzory widoczne na powierzchni. Następnie gaz uwalnia się w postaci potężnych strumieni, unosząc pył i piasek, po opadnięciu z powrotem na powierzchnię tworząc ciemne plamy o średnicy od 45 metrów do 1 kilometra.

Naukowcy zauważają, że jest to zjawisko można wytłumaczyć efektem pareidolii, gdy osoba widzi znajome wzorce tam, gdzie ich nie ma. Pisarz Carl Sagan w swojej książce „Świat opanowany przez demony: nauka jak świeca w ciemności” twierdzi, że zdolność wykrywania zagrożeń była ważna dla przetrwania naszych starożytnych przodków.

Takie przypadki oglądania wyimaginowanych obrazów, takich jak gigantyczne pająki marsjańskie, wskazują na naszą głęboką ewolucyjną zdolność do wykrywania zagrożeń nawet tam, gdzie ich nie ma. Pomogło to naszym przodkom uniknąć niebezpieczeństw i przetrwać w nieprzewidywalnym środowisku.

Naukowcy odkryli, że podobnie jak w przeszłości, nowoczesny ludzki mózg nadal szuka i interpretuje wzorce, aby lepiej zrozumieć i dostosować się do nowych warunków. świata zewnętrznego nawet w tak odległych miejscach jak powierzchnia planety Mars.

Warto zaznaczyć, że choć marsjańskie pająki to tylko jedno z wielu kosmicznych zjawisk, dodają one eksploracji tajemnicy i intrygi. Mars. Te ekscytujące odkrycia naukowców w dalszym ciągu podsycają zainteresowanie eksploracją kosmosu i przypominają ludziom o potrzebie dalszych badań, aby lepiej zrozumieć tę niesamowitą „czerwoną” barwę. planeta Mars.

Przypomnijmy, że wcześniej donoszono o odkryciu wyspy usianej drogocennymi kamieniami: gdzie ona się znajduje ( zdjęcie).

Źródło informacji

Exit mobile version