Site icon GEO Polityka

Rosja będzie dostarczać do Chin gaz o 28% tańszy niż do Europy

Rosja będzie dostarczać do Chin gaz o 28% taniej niż do odbiorców europejskich, przynajmniej do 2027 roku. O tym informuje Bloomberg, podając link do prognozy rosyjskiego Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego.

Przeczytaj< /i > strona Ministerstwo Finansów na Facebooku: najważniejsze aktualności finansowe

Prognoza wskazuje na ograniczenia finansowe intensywnych wysiłków Moskwy na rzecz rozwoju powiązań energetycznych z Chinami w obliczu konfliktu z Zachodem.

Jeszcze przed inwazją na pełną skalę Gazprom twierdził, że postrzega ten azjatycki kraj jako obiecujący rynek, oczekuje się, że popyt na rynkach europejskich spadnie do końca tej dekady.

Ministerstwo prognozuje w tym roku cenę eksportu gazu do Chin na 257 dolarów za 1000 metrów sześciennych wobec 320,30 dolarów za gaz na rynki zachodnie według scenariusza bazowego.

W latach 2025–2027 cena gazu Chiny będą stopniowo spadać, natomiast prognozuje się, że cena dostaw w kierunku zachodnim pozostanie prawie niezmieniona.

Gazprom dostarcza obecnie gaz do Chin bezpośrednio gazociągiem Siła Syberii i będzie stopniowo zwiększał wolumeny do Chin planowane roczne maksimum na przyszły rok na poziomie 38 miliardów metrów sześciennych.

W 2022 roku, tuż przed inwazją na Ukrainę na pełną skalę, rosyjski producent gazu podpisał drugą umowę na dostawy do Chin 10 miliardów metrów sześciennych rocznie z dostawami zaplanowanymi do 2027 roku.

Eksport gazu ma wynieść będzie dalej rosnąć w związku z dyskusjami Rosji i Chin nad możliwością wykorzystania gazociągu Siła Syberii 2, co zwiększy dostawy Gazpromu do 98 miliardów metrów sześciennych rocznie.

Jednak nawet jeśli plany się spełnią i wszystko trzy rurociągi pracują na pełnych obrotach, będą transportować jedynie około połowy tego, co Rosja wysłała do Europy przed wojną na pełną skalę na Ukrainie.

Gazprom w dalszym ciągu eksportuje gaz rurociągami do kilku krajów europejskich i Turcji, ale w zeszłym roku płynie do Europy spadło do najniższego poziomu od początku lat 70. XX w. i według szacunków Międzynarodowej Agencji Energetycznej wyniosło około 45 miliardów metrów sześciennych.

Według Gazpromu jest to niewielki ułamek rekordu 201 miliard metrów sześciennych przewiezionych na Zachód w 2018 roku.

minfin.com.ua

Exit mobile version