Site icon GEO Polityka

Narkotyk XXI wieku: obnażanie mitów na temat bezpieczeństwa wapowania

W poszukiwaniu bezpieczniejszych alternatyw dla palenia wiele osób decyduje się na papierosy elektroniczne. Można je kupić w każdym sklepie tytoniowym, jeśli masz ukończone 18 lat. Uważane są za nieszkodliwe i nadają się również dla osób lubiących palić fajki wodne.

11 0

Odmian takich papierosów jest też całkiem sporo: urządzenia elbar, IQOS i glo ze specjalnymi pałeczkami, JUUL itp. Wszystkie urządzenia działają na różnych zasadach. Każdy producent twierdzi, że jego produkt powoduje mniej szkód dla organizmu palacza. Ale czy to naprawdę prawda? Jak technologie dymu tytoniowego wpływają na spożycie nikotyny? Przeczytaj dalej w materiale.

Co jest takiego atrakcyjnego w papierosach elektronicznych

Najpopularniejszym rodzajem papierosów są te, które podgrzewają pałeczki jedynie do określonej temperatury. Oznacza to, że osoba wdycha nie dym ze spalania, ale parę z ogrzewania. W drugim przypadku nie ma szkodliwych żywic osadzających się na śluzowych powierzchniach płuc. Ale ten dym nadal zawiera nikotynę.

Elektroniczny papieros to doskonały krok pośredni dla tych, którzy nie mogą raz na zawsze porzucić uspokajającego działania tytoniu. Przecież z biegiem czasu palenie zamienia się w specjalny rytuał i staje się częścią codziennej rutyny. Ważne jest jedynie kontrolowanie czasu trwania jednej sesji palenia i ich liczby w ciągu dnia.

Popularne mity wokół elektronicznych papierosów

Przyjrzyjmy się najczęstszym osądom:

  • E-papierosy przyciągają głównie nastolatki. Tak, można spotkać takie urządzenia wśród młodych ludzi, jednak generalnie są to urządzenia droższe od zwykłych papierosów i nie każdego stać na ich zakup. Do płatności online potrzebna jest karta, którą nie każdy student posiada. Ponadto promowane są e-papierosy jako bezpieczniejsza alternatywa dla palenia.
  • Takie urządzenia nie pomogą w rzuceniu palenia. Naukowcy zbadali, jaki efekt uzyskują palacze, gdy przestawią się ze zwykłych wyrobów tytoniowych na wyroby e-tytoń. Na dłuższą metę wielu osobom łatwiej jest całkowicie rzucić nałóg, niż gdyby palili tylko zwykłe papierosy.
  • Wapowanie i inne gadżety do palenia na bazie pary powodują przewlekłe choroby płuc. Mit rozpowszechnił się w związku z obecnością diacetylu w płynach do waporyzacji. Substancja stała się bohaterem skandalu w jednej z fabryk popcornu. U pracowników warsztatów zdiagnozowano przewlekłe patologie płuc. Faktem jest, że większość marek nie używa diacetylu w swoich płynach, a jeśli jest on zawarty w składzie, to jego stężenie jest tysiące i dziesiątki tysięcy razy mniejsze niż fabrycznie.
  • Przed przejściem dalej do nieznanego rodzaju papierosa, znajdź jak najwięcej informacji o urządzeniu: nie tylko dane z oficjalnej strony marki, ale także recenzje na niezależnych stronach. I dopiero wtedy podejmij decyzję o zakupie.

    nbnews.com.ua

    Exit mobile version