Site icon GEO Polityka

Odkryto wyspę usianą drogocennymi kamieniami: gdzie się znajduje (zdjęcie)

Twitter LinkedIn

Zabargad, wyspa na Morzu Czerwonym, wygląda jak z pirackiej bajki.

< p>O tej informacji poinformował IFLScience, raporty URA-Inform.  

Wyspa Zabargad znana jest ze swoich cech geologicznych, zwłaszcza skał perydotytowych zawierających perydot, jasnozielony kamień szlachetny.

Położona 50 kilometrów od południowego wybrzeża Egiptu w zatoce Fall Bay, jest największą wyspą w okolicy. zajmuje powierzchnię 4,5 kilometra kwadratowego.

Ta mała wyspa nazywana jest „bezludną wyspą” ze względu na jej suchą przyrodę i brak świeżej wody, chociaż występują tu ptaki morskie. Perydot, używany w starożytnej biżuterii egipskiej i innej starożytnej biżuterii, wydobywano tu już 3500 lat temu.

Starożytni Grecy pierwotnie nazwali to miejsce „Topazios”, błędnie wierząc, że perydot to topaz. W rzeczywistości były to skały perydotytu, skały wulkanicznej utworzonej z oliwinu i piroksenu w górnym płaszczu Ziemi. Głębokie pęknięcie geologiczne miliony lat temu wyniosło te skały na powierzchnię, tworząc Zabargad.

Wyspa, położona nad szczeliną Morza Czerwonego, jest nadal aktywna geologicznie. Z historycznego punktu widzenia Zabargad odegrał ważną rolę w wydobyciu perydotu, jednak po nacjonalizacji kopalń egipskich w 1958 roku jego znaczenie zmalało.

Obecnie główna produkcja perydotu koncentruje się w Norwegii, natomiast Egipt nie jest już liderem w tej dziedzinie.

< p >Przypomnijmy, że wcześniej donoszono, że w Układzie Słonecznym może znajdować się jeszcze 1 planeta.

Źródło informacji

Exit mobile version