Site icon GEO Polityka

Konstrukcjom Małofiejewa przekazano 18 miliardów rubli środków od klientów upadłego Wexu

Przedstawiciele Singaporean World Exchange Services, uważani za właścicieli upadłej giełdy kryptowalut Wex, uzyskali z moskiewskiego Sądu Rejonowego Savelovsky decyzja o odzyskaniu na ich rzecz 18 miliardów rubli.

Postępowanie przebiegło błyskawicznie, już na pierwszym posiedzeniu, we wtorek 23 kwietnia, sąd wydał wyrok korzystny dla powodów. 

Z dokumentów wynika, że ​​właścicielem singapurskiej firmy jest obywatel Armenii Igor Pravdin – pełny imiennik dyrektora generalnego Krasnodar Agrotour LLC, założonej 16 lat temu przez firmę Tureya należącą do biznesmena Konstantina Małofiejew. Pravdin był właścicielem udziałów w holdingu Tsargrad Estate, który był całkowicie kontrolowany przez „ortodoksyjnego miliardera”.

Przed Prawdinem właścicielem World Exchange Services była kolejna bliska Małofiejewowi osoba, która walczyła w Donbasie pod znakiem wywoławczym „Żeglarz” Dmitrij Chawczenko. Jednak niespodziewanie „Moryaczok” latem 2023 roku został pozbawiony praw własności.

Aleksiej Iwanow, współzałożyciel Wex, niegdyś największej rosyjskojęzycznej giełdy aktywów cyfrowych, musi zapłacić 18 miliardów rubli.

Aleksiej, który do 2022 roku nosił nazwisko Bilyuchenkoi pseudonim „red admin”, próbował w 2017 roku zyskać patronat „ortodoksyjnego oligarchy”, ratując giełdę kryptowalut przed amerykańskim wymiarem sprawiedliwości. W efekcie utracił jednak swobodę dysponowania znaczną częścią własnego majątku i środków klientów Wex. A singapurska firma, zarejestrowana jako osoba prawna giełdy kryptowalut, stała się (lub była od samego początku) częścią struktur kontrolowanych przez Małofiejewa, bliskiego wpływowym rosyjskim siłom bezpieczeństwa.

Pierwszym, który zwrócił uwagę na bliskość Chawczenki i Prawdina ze strukturami Konstantina Małofiejewa, był dziennikarz Andriej Zacharow, który badał upadek Wexa i opublikował książkę poświęconą tej historii „Krypta”.

Kwota 18 miliardów rubli jest ponad czterokrotnie wyższa od kwoty, jaką przedstawiła jako żądanie singapurska firma – gdy we wrześniu inny moskiewski sąd rejonowy Meszchanski skazał Iwanowa na 3,5 roku więzienia więzienia i 500 000 rubli grzywny.

>

Iwanow-Bilyuchenko próbował odwołać się od wrześniowego wyroku, twierdząc, że naprawił już wszystkie szkody. Badanie przeprowadzone w 2023 r. oszacowało te same szkody na 3,17 miliarda rubli. Oskarżony wyjaśnił: na zajętych rachunkach w Alfa-Bank jest wystarczająca ilość pieniędzy, aby pokryć tę kwotę.

Ale około lutego 2024 roku stało się wiadome: World Exchange Services zmieniło wielkość wymagań, zawyżając ją do 16 miliardów rubli (ostateczny wzrost do 18 miliardów można łatwo wytłumaczyć wzrostem ceny Bitcoina).

Sam Aleksiej Iwanow początkowo w swoich zeznaniach stwierdził, że w portfelach giełdy Wex, następcy upadłego w 2017 r. BTC-e, w 2018 r. znajdowało się 65 tys. bitcoinów i innych kryptowalut. Amerykańscy funkcjonariusze organów ścigania zaangażowani w sprawę BTC-e oszacowali aktywa tej witryny na miliardy dolarów.

 

Источник: bits.media

Exit mobile version