Site icon GEO Polityka

Nieprzyjemny zapach i brak korzyści: jaki olej całkowicie nie nadaje się do smażenia

Najlepiej nadaje się do sałatek i wypieków: jakie są tego zalety olej, co leczy.

Obecnie istnieje ponad 20 najpopularniejszych rodzajów oleju, które można spożywać. Istnieje również wiele olejów, które są mało znane lub nieużywane w kuchni. Na przykład znana i niezwykle popularna oliwa z oliwek jest bardzo smaczna w sałatkach i nadaje się do pieczenia, ale nie można jej z nią smażyć. Ponieważ pod wpływem wysokiej temperatury traci wszystkie swoje korzystne właściwości i ma nieprzyjemny zapach. Podpowiadamy, dlaczego nie można smażyć na oliwie, jakie są jej zalety, na co zwrócić uwagę przy wyborze produktu.

Jak wybrać odpowiednią oliwę

Jeśli zamierzasz robić sałatki z oliwą z oliwek, lepiej wybrać produkt tłoczony na zimno. Przykładowo olej Extra Virgin posiada maksymalną ilość korzystnych dla naszego organizmu mikroelementów, ponieważ nie został przetworzony i nie utracił swoich właściwości. Nie należy jednak na nim smażyć, gdyż podgrzany olej ten traci wszystkie witaminy i makroelementy. Dodatkowo podczas smażenia dymi, pojawia się ostry nieprzyjemny zapach, a znajdujące się na nim potrawy przypalają się.

Jeżeli nadal chcesz smażyć na tym konkretnym oleju, to warto wybrać odmianę oliwy z oliwek. Jest to rafinowana oliwa z oliwek, nadająca się zarówno do pieczenia, jak i smażenia. Jego zaletą jest to, że nie jest tak drogi jak olej tłoczony na zimno. Ale korzyści z tego nie jest zbyt wiele.

Oliwę do smażenia możesz także wybrać według koloru. Jeśli jest zielony, nadaje się tylko do sałatek, jeśli jest żółty, jest to olej rafinowany, który można stosować do smażenia potraw.

Jakie zalety ma oliwa z oliwek: co leczy

< ul>

  • Na pęcherzyk żółciowyJest to doskonała opcja zapobiegania zastojowi żółci. Do sałatki warto dodać oliwę tłoczoną na zimno wraz z sokiem z cytryny lub octem balsamicznym – wtedy uzyskamy maksymalne działanie żółciopędne.
  • Sprawia, że ​​naczynia krwionośne stają się mocne i elastyczne. Oliwa z oliwek należy stosować w profilaktyce miażdżycy, pajączków na twarzy, żylaków.
  • Korzystne dla skóry.Oliwa z oliwek tłoczona na zimno charakteryzuje się dużą zawartością witaminy E, która odpowiada za regenerację skóry, łagodzi stany zapalne, łagodzi podrażnienia i suchość, odnawia komórki i zatrzymuje wilgoć w środku. Dlatego oliwa z oliwek pomaga zachować młodą i zdrową skórę przez długi czas.
  • Normalizuje poziom cholesterolu we krwi. Oliwa z oliwek zawiera 60% kwasów omega-9 – związek ten może redukować poziom „złego” cholesterolu we krwi. Jednakże ze względu na dużą zawartość tej substancji, produktu nie należy spożywać w dużych ilościach. Może to mieć wpływ na podwyższone ciśnienie krwi i problemy z układem mięśniowo-szkieletowym.
  • W przypadku układu hormonalnego i rozrodczego. Oprócz korzyści dla skóry, witamina E może poprawić funkcjonowanie tych
  • Chroni przed tworzeniem się skrzepów krwi.Oliwa z oliwek zawiera witaminę K, która odpowiada za krzepnięcie krwi i zapobiega tworzeniu się skrzepów krwi.
  • Zapobieganie nowotworom.Oliwa z oliwek tłoczona na zimno zawiera związki przeciwutleniające – bioflawonoidy i chlorofil, które nasycają krew tlenem i zwalczają wolne rodniki powodujące raka.
  • tsn.ua

    Exit mobile version