Site icon GEO Polityka

Czym jest Solana i co oznacza stakowanie?

Projekt Solana jest często brany pod uwagę zarówno przez traderów, jak i inwestorów podczas budowania swojej strategii. Kurs SOL pozwala zarabiać na jego wahaniach zarówno w krótkim, jak i długim okresie. Ta kryptowaluta jest popularna ze względu na dużą szybkość przetwarzania transakcji i niskie opłaty. Ekosystem startupowy obejmuje różnorodne projekty DeFi i NFT. Użytkownicy mogą między innymi wpłacać swoje monety na stakowanie, utrzymanie bezpieczeństwa sieci i niezbędnego poziomu decentralizacji.

TreśćCo to jest Solana (SOL)? Jak działa projekt SolanaStawianie tokena SOL

< strong>Co to jest Solana (SOL) ?

To blockchain, który pozwala na masowe wykorzystanie. Ta wysokowydajna sieć może być wykorzystywana do różnych celów: na przykład w finansach, płatnościach, grach, transakcjach NFT. Solana działa jak pełnoprawna globalna machina stanu. Charakteryzuje się kompatybilnością, otwartością i decentralizacją.

Blockchain Solana to sieć, która nie ma już typowych problemów ze skalowaniem i wydajnością. Dzięki temu użytkownicy otrzymują skalowalną i wydajną platformę do tworzenia aplikacji i rozwiązań w oparciu o blockchain. Aby zwiększyć wydajność, Solana wykorzystuje architekturę przetwarzania równoległego i język programowania Rust. Daje to projektowi możliwość przetwarzania tysięcy transakcji na sekundę. W rezultacie mamy jedną z najbardziej skalowalnych i najszybszych sieci blockchain.

Ważnym pytaniem do zbadania jest to, czym jest token SOL. Jest to natywna moneta projektu działająca w oparciu o protokół SPL, porównywalna z ERC-20 na platformie Ethereum. Token ten jest tokenem użytkowym i służy do uproszczenia transakcji i handlu towarami cyfrowymi w systemie.

W sieci można dokonywać mikropłatności za pomocą ułamkowych części tokena. Nazywają się Lamports, na cześć Leslie Lamporta, który wywarł największy wpływ techniczny na Solanę. Jeden lamport jest równy 0,000000001 SOL. Razem z Solaną użytkownicy często monitorują również kurs Ripple, BTC, DASH itp.

Zasada działania projektu Solana

  1. Do obsługi sieci zdecentralizowanych można zastosować różne algorytmy konsensusu – mechanizm sprawdzający pracę górników pod kątem zgodności z wymaganiami systemu. Jeśli akcje zostaną wykonane poprawnie, wydobyty blok staje się częścią ogólnego łańcucha. Solana opiera się na protokole konsensusu Proof of Stake (PoS) – dowód własności. Mechanizm ten pomaga zmniejszyć obciążenie urządzeń użytkowników.
  2. Moneta SOL wykorzystuje również unikalny algorytm Proof of History (PoH). Jego zadaniem jest maksymalne przyspieszenie sieci. Osobliwością mechanizmu jest obecność wewnętrznego zegara, który ustawia ten sam czas na wszystkich węzłach łańcucha. Rezultatem jest skoordynowana praca wszystkich węzłów. Dzięki temu węzły mogą szybko wymieniać dane, a sama procedura konsensusu przebiega w krótkim czasie.

Stakowanie tokena SOL

Przed zakupem SOL ważne jest zrozumienie wszystkich możliwości jego wykorzystania. Protokół projektu zbudowany jest w oparciu o DPoS, który daje walidatorom możliwość blokowania tokenów, co zapewnia algorytm konsensusu. Użytkownicy mają nieograniczoną ilość kryptowaluty, której mogą użyć do uruchomienia węzła, ale koszt potwierdzania bloków może wynieść do 1,1 SOL dziennie.

Aby zostać walidatorem, musisz także zdobyć potężny komputer. Istnieje jednak jedna opcja – delegowanie zasobów pod zarządzanie walidatorem. To, ile możesz zarobić, stawiając token SOL, zależy od kilku czynników, do których zalicza się również inflacja i całkowita liczba zamrożonych monet w sieci. Możesz swobodnie wypłacić kryptowalutę, kiedy tylko chcesz, ale sam proces trwa około 3 dni.

Źródło informacji

Exit mobile version