Site icon GEO Polityka

System bankowy poradził sobie ze skutkami terroru rakietowego na obiekty infrastruktury energetycznej – bankier

System bankowy okazał się wystarczająco przygotowany, wytrzymawszy marcowe i kwietniowe ataki rakietowe i dronowe na ukraińskie obiekty infrastruktury energetycznej. Pewne trudności w pracy wydziałów zaobserwowano jednak w miastach, które poniosły największe szkody i w których wprowadzono czasowe przerwy w dostawie prądu, zwłaszcza w Charkowie, Odessie, Dnieprze, Zaporożu i szeregu innych. Poinformował o tym Siergiej Mamedow, szef zarządu Globus Bank.

Przeczytaj stronę Ministerstwo Finansów na Facebooku: najważniejsze aktualności finansowe

Według niego problemy z dostawami energii spowodowane terrorem rakietowym należy postrzegać jako przejściowe, gdyż po pierwsze ponad 2/3 wszystkich oddziałów banków jest podłączonych do systemu Power Banking, który zapewnia nieprzerwane zasilanie, niezakłócony dostęp do Internetu , oraz realizację niezbędnych operacji bankowych, zwiększoną ochronę cybernetyczną przed ingerencją hakerów, ogólne bezpieczeństwo pobytu obywateli w oddziale itp.

Po drugie, w przypadku ewentualnych zakłóceń ze strony operatorów komórkowych, podpis cyfrowy w aplikacjach bankowych wprowadzono klienta, który nie będzie wymagał otrzymywania dodatkowego potwierdzenia SMS o pobraniu środków. Dodatkowo rozszerzono listę kanałów powiadamiania klientów – chodzi tu przede wszystkim o wykorzystanie komunikatorów internetowych, z którymi powiązane są numery telefonów komórkowych klientów.

Po trzecie, większość operacji bankowych można przeprowadzić zdalnie za pośrednictwem aplikacji bankowych: od prostych przelewów po plany ratalne, otwarcie lokaty, karty bankowej, przelew środków na karty banków zagranicznych przy minimalnej prowizji, uzyskanie kredytu itp.

Z jego informacji wynika, że ​​w marcu w tych miastach liczba zapytań offline do oddziałów banków spadła średnio o 15%, natomiast liczba zapytań online za pośrednictwem aplikacji bankowej wzrosła średnio o 25% (tutaj wnioski z obu faktycznych klientów oraz tych, którzy po raz pierwszy zainstalowali aplikację na smartfonie).

Dodatkowo godziny pracy służb, przestrzegając ogólnych wymogów bezpieczeństwa obywateli (np. w przypadku transportu lotniczego nalot), skrócony średnio o 1,5 godziny.

„Oczywiście dość trudno jest obliczyć podstępne działania nieprzewidywalnego wroga. Aby jednak oddziały banków mogły normalnie funkcjonować, najprościej jest wyposażyć je w generatory o optymalnej mocy.

Od października 2022 r. do kwietnia 2023 r. Ukraina ma już za sobą „półroczny generatorów”, a zdobyte doświadczenie pokazało, że nawet w trudnych warunkach praca oddziałów banków pozostała niemal niezmieniona (z wyjątkiem tych miast, w których po marcowych i kwietniowych atakach zaobserwowano przejściowe ograniczenia i godzinne przerwy w dostawie energii elektrycznej) ).

Można powiedzieć, że praca oddziałów banku zostanie wstrzymana dopiero w najgorszym i najtrudniejszym momencie, gdy zagrożenie militarne stanie się nie do pokonania i konieczna będzie ewakuacja obywateli” – podkreślił bankier.

p>

minfin.com.ua

Exit mobile version