Site icon GEO Polityka

Realny wzrost PKB Ukrainy w marcu wyniósł prawie 5%

Wzrost realnego produktu krajowego brutto Ukrainy w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku w marcu 2023 r. wyniósł 4,9% w porównaniu z 5,0% w lutym i 5,2% w styczniu, jak wynika z Miesięcznego Monitoringu Gospodarczego Instytutu Badań Ekonomicznych i Doradztwo polityczne. Pisze o tym Interfax-Ukraine.

► Subskrybuj kanał Telegramu „Ministerstwo Finansów”: główne wiadomości finansowe

„Przedsiębiorstwa stanęły w obliczu ograniczeń w dostawach energii elektrycznej w wyniku rosyjskich ataków na obiekty energetyczne. Wstrzymało to wzrost PKB. W kwietniu spodziewamy się także spowolnienia wzrostu PKB w związku z problemami w dostępie do energii elektrycznej w związku z masowymi zniszczeniami generacji” – zauważa czołowy badacz.

Według szacunków instytutu, w marcu wzrost realnej Produkcja wartości dodanej brutto (WDB) spadła do prawie 11% z 17% w styczniu, a realna wartość dodana brutto w produkcji energii elektrycznej spadła o 2% i oczekuje się, że w kwietniu spadnie jeszcze bardziej.

Realna wartość dodana brutto w transporcie nadal rosła o ponad 20%. Utrzymał się wzrost w budownictwie, w szczególności za sprawą budowy fortyfikacji finansowanych z budżetu, a wzrost handlu spowolnił do 4,6%.

Wśród głównych trendów makroekonomicznych w ciągu ostatniego miesiąca eksperci IED dodatkowo podkreślili wzrost Ukrzaliznycja i poprzez Ukraiński Korytarz Morski, który promuje rozwój szeregu sektorów gospodarki, odnotowuje rekordowe finansowanie zewnętrzne w wysokości 9 miliardów dolarów, redukcję inflacji do 3,2% i stopę dyskontową do 14,5%, a także osłabienie hrywny do 39 UAH/1 dolara na tle powściągliwych interwencji NBU.

Wartość eksportu towarów w marcu br. gwałtownie spadła w porównaniu z marcem ubiegłego roku w kontekście utrzymującego się spadku cen zbóż i rudy żelaza.

Jak informowaliśmy, po wzroście PKB Ukrainy o 5,3% w 2023 r. Narodowy Bank spodziewa się jego spowolnienia w tym roku do 3,6%, natomiast rząd spodziewa się spowolnienia do 4,6% . Według Ministerstwa Gospodarki wzrost PKB w okresie styczeń-luty br. wyniósł 3,6%, podczas gdy NBU w styczniu przewidywał go w I kwartale na poziomie 7,1%.

Exit mobile version